Elvas asuva elektroonikatööstuse Enics Group asepresident protsesside arenduse alal Kaur Andresson tõdes Pärnus toimuval tarneahelakonverentsil, et tarneahela juhtimine nende jaoks võtmeküsimus ning suurim probleem on seal kliendiennustuste ebatäpsus.
- Kaur Andresson Foto: Urmas Kamdron
"Ennustus on ennustus, ärge võtke isiklikult." See lause on tellijale lihtsalt süütu fraas, kuid tootjale eluliselt oluline. "Kui üks toode koosneb sajast erinevast komponendist ja ennustusega pannakse mööda, piisab tootmise seiskumiseks olukorrast, kus 99 komponenti on olemas, kuid üks on puudu," tõdes Andresson ning lisas, et piltlikult öeldes tuleb tootjal raha tarneahelast, tootmine on pigem hobi.
Elvas asuva 100 miljoni eurose käibega ettevõtte jaoks on täpne tarneahel äärmisel oluline, mistõttu on ka kõikide nende lülide võimalikult täpne ennustamine võtmeküsimus. "Meie võtsime kasutusele programmi, mis suudab igat klienti ja tootegruppi eraldi analüüsida. On kliente, kes ennustavad üsna täpselt oma tellimusi, on neid, kes mitte nii väga. Seda kõike võtab see programm arvesse, ta suudab analüüsida ajalugu ja pakkuda igale kliendile tõenäolise ennustatava koguse kuude lõikes. Oleme alati kasutanud ka kõhtunnet aga alati sellest ei piisa," lausus Andresson, kelle sõnul on kõige tähtsam kõikidest protsessidest aru saamine.
Tema sõnul tuleb eriti kriitiliselt suhtuda nende materjalide tellimisse, mille tarneaeg on suurem kui kliendile lubatud tarneaeg. "Siin on kaks varianti, kas lühendada tarneaega või tekitada piisav puhver. Kui marginaal on suurem, pole suurema puhvri tekitamine probleem, kui väiksem, peab olema ka puhver väiksem," tõdes Andresson, kelle jaoks on peab iga ettevõte omama vajalikke tarkvarasid, mis suudavad luua üheselt mõisteatavaid seoseid tulemuse ja põhjuste vahel.
Täna toimub 5. Pärnu Tarneahelakonverents "Midagi on puudu".
Autor: Tõnu Tramm, Logistikauudised.ee juht
Seotud lood
Tarneahela valdkonna tegijad on taas kogunenud Pärnusse, sest täna algas kaks päeva kestev Pärnu Tarneahelakonverents, mis kannab tänavu alapealkirja "midagi on puudu".
Saku Metall Allhanke Tehases töötab automaatladu nimega "nighttrain", mis on ühendatud stantspinkidega. Nimi tuleneb sellest, et tootmine on võimeline töötama ka inimese sekkumiseta, selgitas ettevõtte juhataja Rain Johanson möödunud nädalal Pärnu Tarneahelakonverentsil.
Meil on puudu ajast, mil mõelda, kuidas luua suuremat lisandväärtust, ütles Sensei juhataja ja logistikaekspert Illimar Paul täna toimuval Pärnu Tarneahelakonverentsil "Midagi on puudu".
On palju asju, millest me täna aru ei saa, aga pead ei tohi liiva alla peita, vaid öelda, et siin on meie jaoks võimalused ja neid tuleb uurida, soovitas Stockholm School of Economics Executive Education õppe- ja arendusjuht Peter Myhrström täna toimuval Pärnu Tarneahelakonverentsil.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.