Riigikogu kiitis 62 poolt- ja 11 vastuhäälega heaks maapõueseaduse ja keskkonnatasude seaduse muutmise seaduse
Seadus näeb ette võimaldada ettevõtetel kaevandada alates 2009. aastast kehtestatud aastamäärast vähem kaevandatud põlevkivi varu tagantjärele.
„Jätkuvalt ei tohi seitsme aasta jooksul keskmine kaevandusmaht ületada 20 miljonit tonni. Lubatud kaevandmise ülempiir tagab nii kaevandamise paindlikkuse kui ka keskkonnakaitse,“ ütles keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra. Ta toonitas, et põlevkivi paindlikuma kaevandamisega on omavahel seotud nii sotsiaal-, majanduslikud kui ka keskkonnamõjud. Sotsiaalne mõju on eelkõige Ida-Virumaa tööstuspiirkonnas. Seadus võimaldab ettevõtetel prognoosida oma kaevandamistegevust võimalikult täpselt ning mitte taotleda põlevkivikoguseid, mida tegelikult kaevandada ei suudeta. Seni kehtiv põlevkivi kaevandamise aastamäär on piiratud 20 miljoni tonniga, kuigi ettevõtete reaalsed kaevandamismahud pole alates 2009. aastast ületanud 16 miljoni tonni piiri. Sellest tulenevalt on ajavahemikus 2009-2014 kaevandamata jäänud 4028 tuhat tonni põlevkivi aastas ehk sellel perioodil kokku 24 172 tuhat tonni.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Riigikogus arutatav maapõueseaduse muutmise eelnõu võib muuta ettevõtjate elu kergemaks ning taastada Ida-Virumaal töökohti, kuid on pelgalt ajutine lahendus, kirjutavad juristid Piret Blankin ja Sten Andreas Ehrlich.
Eesti Energia suurendab Eesti elektrijaama 8. plokis põletatava põlevkivigaasi võimekust 50 protsendini. Ümberehitus võimaldab kasutada õlitehastes toodetavat gaasi efektiivsemalt, vähendada keskkonnaheitmeid ja opereerida elektrijaamu paindlikumalt.
9.juunil toimus riigikogu keskkonnakomisjoni istung, kus oli taas arutluse all põlevkivi kaevemäärade „vabaks andmine“. Istungil osalesid ka Eesti maavarade ühingu juhatuse esimees Mihkel Pukk ning Eesti keskkonnaühenduste koja liikme Eestimaa looduse fondi juhatuse esimees Silvia Lotman.
Valitsus otsustas toetada riigikogu Reformierakonna, IRL-i, Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna esindajate esitatud maapõue seaduse ja keskkonnatasude seaduse muutmise eelnõu, mis võimaldab ettevõtetel kaevanda kehtestatud aastamäärast 7 aasta jooksul vähem kaevandatud põlevkivi tagant järgi.
Tulevikukindel tööstus vajab hooneid, mis on nutikalt planeeritud, energiatõhusad ning lihtsalt kohandatavad vastavalt muutuvatele vajadustele. Need omadused ei taga mitte ainult efektiivset tootmist, vaid aitavad ka hoida püsikulusid kontrolli all ja tagavad hoone pikaajalise kasutatavuse.