Saates "Tööstusuudised eetris" on külas on rahvusvahelise juhtimiskogemusega tippjuht ja praegune Raumedic Estonia juht Emöke Sogenbits, kellega arutame USA presidendi Donald Trumpi tariifipoliitikat ja selle mõjusid, aga ka Eesti võimalusi, kuidas end tariifisõja mõjude eest kaitsta. Ühe lahendusena näeb Sogenbits väikese ja keskmise suurusega ettevõtete koostööd ja klastrite moodustamist.

- Raumedic Estonia juht Emöke Sogenbits.
- Foto: Andras Kralla
Kaitsetööstuse kõrvale kerkib ilmselt teinegi strateegiline tööstusharu ja see on meditsiinitööstus, kus ka Eestil oleks võimalus koostööd tehes ja kõrgema lisandväärtusega tooteid tehas turgu haarata ja majandust toetada, usub
Emöke Sogenbits. “Samasugune klaster nagu on kaitsetööstuses võiks olla ka meditsiiniseadmete sektoris, sest elanikkond vananeb ja vajadus meditsiinitarvikute järele ei vähene,“ selgitab ta, lisades, et samuti on ka sõjaolukorras suureneb nõudlus ravimite ja meditsiinitarvikute järele. Sisuliselt tähendaks edu meditsiiniseadmete sektoris, et Eesti looks endale strateegilisi ja kalleid tooteid, mille müüki toetab trend ja millest on keeruline loobuda ning mida toodaksid Eesti väikese ja keskmise suurusega ettevõtted.
USA tariifipoliitika kohta ütleb tippjuht, et suur osa ärimaastikust otsib ilmselt kõikvõimalikke väljapääse, mida teha juhul, kui tariifid tõesti kehtima hakkavad. „Ma arvan, et hiinlased on aastaid teinud tööd, eeldades, et Trump saab USA presidendiks. Usun, et neil on plaan olemas,“ usub tippjuht, kes on hiinlastega varem koostööd teinud. „Hiina on pika plaaniga riik. Kui Euroopa midagi ei tee, siis me oleme selles osas, mis juhtuma hakkab, äraootaval seisukohal, või teine võimalus minu silmis on see, et me ei suuda konsensusele jõuda. Niikaua kui praeguses olukorras on millegi otsustamiseks vaja 27 riigi nõusolekut, võtab meil kõik rohkem aega.“
Kas tariifid panevad USA majanduse õitsema ja tehased kerkima, nagu usub Donald Trump? „See on paras lapsejutt,“ ei hoia tippjuht end tagasi. „Trump on nagu kalli mänguasja kätte saanud laps, kes katsetab, mida sellega nüüd teha saab. Olen tarneahelaid viinud Hiinasse ja sealt ära toonud. Need tehased ei hakka iseenesest sinna kerkima ja sellel on mitu põhjust“. „Euroopa on täpselt sama probleemi ees nagu Ameerika: me võime unistada suurtest tööstustest, aga meil tegelikult ei ole selle jaoks tööjõudu,“ märgib ta.
Saadet juhib Harro Puusild.
Emöke Sogenbits: Trumpil ei õnnestu tehaseid USAs kerkima panna ja sellel on mitu põhjust
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.