Eesti tööturg on vaatamata majanduslangusele püsinud stabiilsena, kuid taastumine sõltub majanduskasvust ja tööjõuturu paindlikkusest. Suurimateks väljakutseteks on nõrk nõudlus, kõrge tööjõukulu ja ebavõrdne koormus sektorite vahel, tõdeb Eesti Pank värskes Eesti tööjõuturu ülevaates.

- Eesti Pank tegi kokkuvõtte 2024. aasta tööturust.
- Foto: Andras Kralla
Ülevaatest selgub, et Eesti tööturg püsis 2024. aastal üldjoontes stabiilne, kuigi majanduskeskkond oli keeruline ning mitmed tegevusalad, eeskätt töötlev tööstus, said majanduslangusest tugeva löögi. Kuigi tööpuudus suurenes ning hõive veidi kahanes, näitas tööturg vastupidavust: töötajate arvu olulist vähenemist ei toimunud ning tööjõus osalemise määr ulatus rekordkõrgele. Tähelepanuväärseim areng leidis töötlevas tööstuses aset aasta teisel poolel, kui tööhõive hakkas pärast järsku langust tasapisi taastuma.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo kohtumisel ettevõtlusorganisatsioonide esindajatega arutati ettevõtjate ettepanekuid valmivasse koalitsioonileppesse. Oluliseks teemaks on tõusnud oskustöötajate kättesaadavus.
Möödunud aasta neljandas kvartalis oli Eestis hõivatud ametikohti kõige rohkem töötlevas tööstuses, kokku 98 898 töökohta.
Tööstussektori hõive on viimastel aastatel langenud, eriti madalama palgaga ametites, kuid keskmine ja mediaanpalk on tõusnud. Kuidas muutused tööjõus ja palgatasemes mõjutavad ettevõtteid ning millega peavad arvestama personalijuhid?
Kevaditi aktiviseerub töö ehitus- ja energiasektoris mis suurendab nõudlust erinevate tõstukite järele. Uute ja kasutatud tõstukite müügi ning hooldusega tegeleva ettevõtte Liftest OÜ tegevjuht Marek Lemsalu nendib, et nende hooaeg on hoogsalt alanud ja jätkuvalt esindab ettevõte Eestis kolme maailma tipptootja kaubamärke Ommelift, Socage ja JLG.