Euroopa süsinikuheite piiramiseks kavandatav metsaraie vähendamine suurendaks oluliselt raiet teistes, nõrgema metsade kaitsega piirkondades ning lõpptulemusena oleks kahju kliimale oluliselt suurem, selgus Norra teadlaste juhitud uurimisprojekti tulemustest.
![Metsavarumise vähendamine Eestis ei tähenda, et seda puitu üldse ei raiutaks. Raie liiguks lihtsalt mujale, ilmselt oluliselt leebemate piirangutega riiki.](https://static-img.aripaev.ee/?type=preview&uuid=c0f2f389-483a-53cd-bada-54c7aaca8f48&width=3840&q=70)
- Metsavarumise vähendamine Eestis ei tähenda, et seda puitu üldse ei raiutaks. Raie liiguks lihtsalt mujale, ilmselt oluliselt leebemate piirangutega riiki. Foto: Toomas Kelt
Uurimuse tulemusi vahendav Soome metsandusportaal Forest.fi toob esile, et kui kõik Euroopa metsarikkamad riigid piiraksid kasvuhoonegaaside heitkoguse vähendamiseks oluliselt oma metsaraie mahtu, oleks selle tulemuseks hoopiski kliimakahju mujal maailmas. Metsaraiete vähendamist on riigid (sealhulgas Eesti) kaalumas ühe meetmena nn LULUCF-sektori (maakasutus, maakasutuse muutus ja metsandus) heitkoguste vähendamiseks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti metsanduse kohanemine kliimamuutustega peaks olema meie metsa- ja kliimapoliitika põhiküsimus, rõhutas Rakveres Loodusressursside aastakonverentsil metsateadlane, akadeemik Veiko Uri.
Kasvuhoonegaaside inventuurist selgus, et Eesti kasvuhoonegaaside heitkogus 2022. aastal oli 14,3 miljonit tonni CO2 ekvivalenti. Aasta varem oli koguheide 13,4 miljonit tonni. Võrreldes 2005. aastaga on kasvuhoonegaaside heide siiski 12% vähenenud.
Okaspuu kättesaadavusele on piiranguid pea kõikjal maailmas, välja arvatud Ameerika Ühendriikide lõunaosariikides, tõdeti Helsingis toimunud konverentsil Wood from Finland.
Mida põlvkond edasi, seda rohkem on elektrimootoriga tõstukil eeliseid sisepõlemismootoriga tõstuki ees.