Kasvuhoonegaaside inventuurist selgus, et Eesti kasvuhoonegaaside heitkogus 2022. aastal oli 14,3 miljonit tonni CO2 ekvivalenti. Aasta varem oli koguheide 13,4 miljonit tonni. Võrreldes 2005. aastaga on kasvuhoonegaaside heide siiski 12% vähenenud.
Puidukasutus mõjutab kasvuhoonegaaside sidumist oluliselt, kuid saematerjali tootmise vähenemise tõttu on toimunud sidumises mõningane langus. Foto: Toomas Kelt
Kasvuhoonegaaside heitkogust hinnatakse iga-aastase inventuuriga, mis äsja Euroopa Komisjonile esitati. Inventuuriaruanne selgitab põhjalikult Eesti KHG heitkoguseid perioodil 1990-2022. Inventuuri alusel hinnatakse kliimaeesmärkide täitmist.
Kasvuhoonegaaside äsja valminud prognoos ütleb, et 2050. aastaks vähenevad Eestis jõudsalt energeetika, transpordi ja jäätmemajanduse heitkogused, põllumajanduse heide õige pisut suureneb ning maakasutus ja metsandus ilma lisapingutusteta kliimamuutusi ei leevenda.
Kolme saeveskit ühendava Nordwood grupi juhatuse liige Tõnu Ehrpais ütles Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et saeveskid pole juba neli-viis aastat tootmisesse investeerinud. Teadmatus rohepöörde läbiviimisest Eestis on selleks liiga suur.
Ühe ettevõtte alalt ehitusmaterjalide või kütuse vargus on ärile suur kahju. Kui süttib tootmishoone või masin, võib see tähendada mitu miljonit varakahju ning halvemal juhul ohtu inimeludele. Varajane riskide maandamine ja mitu sammu ette mõtlemine võib õnnetuse korral päästa terve äritegevuse.