Hiirelõksust mootoriga autost võib kasvada tõsine inseneeriahuvi
Tallinna Tehnikakõrgkoolis toimusid Eesti esimesed hiirelõksumootoriga autode meistrivõistlused, mille eesmärgiks kasvatada Eesti noorte inseneride võistlusvaimu ja ettevõtlikkust, et tulevikus vallutada Eesti tehnoloogiatoodetega välisturge.
Hiirelõks võib edasi viia vägagi erinevaid automudeleid. Foto: Tarmo Saluste
Maris Soobik-Saluste
Eesti Masinatööstuse Liidu tegevjuhi Andri Harani sõnul on hiirelõksumootoriga autode võistlus ülemaailmselt levinud formaat, mis on saanud populaarseks ka Eestis.
Eesti tehnoloogiaettevõtted on koos partneritega käivitanud üle-eestilise programmi, et kutsuda üle 10 000 koolilapse õppima ja tööle inseneeriavaldkonda, kus palgad on kõrged, aga mille tööjõupuudus ähvardab Eestit järgmise majanduskriisiga.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana “masintöötlustehnoloogiad” ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“.
Eesti majandust vaevava IT- ja targa tööstuse spetsialistide põua leevendamiseks avavad Tartu Rakenduslik Kolledž (VOCO) ja Tartu Kunstikool uudse kestlike tehnoloogiate keskhariduse õppekava, kus õpe toimub tööelule sarnastes tiimides.
Metallitööettevõte Danival MW investeeris kaks aastat tagasi tootmisvõimekuse kasvatamiseks ligi 1,5 miljonit eurot uutesse tööpinkidesse ning juhatuse liikme Rainer Danieli sõnul võib täna juba öelda, et julge samm tasus end ära.