Tallinna Lasnamäe Mehaanikakoolis on suurte muutuste aeg - käsil on inseneeria valdkonna õppekavade ja õpikeskkonna uuendamine ning uute õppekavade loomine. Juba järgmisel sügisel on põhikoolide lõpetajad oodatud õppima täiesti uutele, nelja-aastastele Inseneriakadeemia õppekavadele kahel õppesuunal: metallierialade hulka lisandub erialana „masintöötlustehnoloogiad“ ja ehituserialade valikusse „hoone tehnosüsteemide tehnik“. Kutsekeskharidusõppe inseneeria valdkonna erialade lõpetajatele luuakse paremad võimalused jätkata õpinguid kõrghariduse tasemel.
- Tallinna Mehaanikakool Lasnamäel Foto: Tõnu Tunnel
Mehaanikakooli arendusjuhi Ene Puki sõnul avatakse mõlemale õppekavale üks õpperühm 30-le õppijale. Uute õppekavade loomine toimub Haridus- ja Teadusministeeriumi algatatud Inseneriakadeemia projekti raames. Inseneriakadeemia eesmärk on äratada noortes suuremat huvi tehniliste erialade ja inseneri kutse vastu. „Tööturul läheb vaja uusi teadmisi ja oskusi. Lisaks soovime, et tehnilisi erialasid tuleks õppima rohkem tütarlapsi. Ükski eriala neist pole selline, millega tüdrukud hakkama ei saaks. Samuti soovime veelgi vähendada koolist väljalangemist ja suurendada õppimise huvi kutsekeskharidusõppes. Uue õppekava järgi õppimine annab kooli lõpetajale palju laiemad võimalused tööturule sisenemiseks ja ülikoolis jätkamiseks,“ rõhutas arendusjuht.
„Loodavates õppekavades nähakse ette võimalused kujundada õppimise käigus enda huvidele vastav õpirada. Valikuvõimalused on spetsialiseerumisel, tööturule siirdumiseks või ülikoolis õpingute jätkamiseks. Lõpetajate töötamise võimalused on piiramatud, näiteks suurtes tööstusettevõtetes on miljoneid maksvad tööpingid ja seadmed, mis peavad veatult töötama, mida tuleb hooldada ja vajadusel remontida, see on heade kutseoskustega noorte automaatikute pärusmaa. Metallitööstus ootab pikisilmi kaasaegsete kutseoskustega tööjõudu ja ülikoolidest insenere. Ehitusvaldkonnas toimub tehniliste lahenduste areng pöörase kiirusega. Teeme kõik endast oleneva selleks, et kaasaegsed tehnoloogiad oleksid hõlmatud meie kõigis õppekavades“, rääkis Pukk.
Samm-sammult muutudes
Õppekavade väljatöötamisel teeb kool koostööd teiste kutsekoolidega, samuti üldhariduskoolidega, et erialaõpe ja MATIK-õpe (matemaatika, teadus, tehnoloogia, inseneeria ja kunst) oleksid hästi asjakohased ja sihitud õppekava vajadusele. Teisalt toimub tihe koostöö ülikoolidega ja tööandjatega. „Meil on eelkool ülikooli õppekavadele, samas kaasaegsete oskuste õpe tööturu vajaduste jaoks. Õppekavade arendamisele on kaasatud tööandjate esindajad, samuti TalTechi ja Tallinna Tehnikakõrgkooli õppejõud. Koolilõpetajale võiks ülikooli õppima asumine olla täiesti vau-efektiga,“ lausus Pukk. „Kui ülikooli õppima asudes oskad keevitada või tehnosüsteeme ehitada, siis inseneriõppes oskad hoopis paremini arvesse võtta kõiki aspekte, mis ühe konstruktsiooni disainimiseks või arendamiseks on vaja teada. Meil õpitakse asju tegema, tundma materjalide omadusi, materjalide töötlemise tehnoloogiaid, digioskusi ning loomulikult õpitakse üldoskusi, mida OSKA tööelu ja tulevikuvajaduste uuringute tulemused ette näevad. Kõik meie tegevused on suunatud sellele, et kutsehariduse lõpetajad vastaksid paremini tööturu ja ülikoolide ootustele, et nende ettevalmistus oleks kandev vundament edukale karjäärile inseneeria valdkonnas,“ lisas Mehaanikakooli arendusjuht Ene Pukk.
Õppija kujundab ise oma õpiraja
Kuigi järgmisel sügisel alustab kaks õppekava nelja-aastase õppega, siis lähiaastatel minnakse üle uuendatud õppekavadele ka teistel erialadel. „Rõhuasetus uute õppekavade loomisel on sellel, et juba esimesel poolaastal saavad õppijad rohkem teadmisi erinevatest erialadest. Õpilasel on võimalus kaaluda, kas jääda valitud erialale õppima või teha valik meeldivama õppekava kasuks. Õppija kujundab oma õpiraja, valides kas oskuste õppimise ja pärast lõpetamist tööturule siirdumise või valides akadeemilise suuna, mis viib ülikooli, näiteks õppima inseneriks“ selgitas Pukk.
„Üks asi on kindel - kutsekeskhariduse lõpetajad on oma oskustega oodatud nii ülikooli kui ka tööturule. Meie koolis saab noor laduda endale tulevikuks hea vundamendi,“ kinnitas arendusjuht ning lisas, et kutseõppes saab noor kätte kaks ühes – nii keskhariduse kui väärt kutse. „Põhikoolist tulevad noored hakkavad õppima üldoskusi, üldharidusaineid ja praktilisi kutseoskuseid. Selle aja jooksul, millal siin õpitakse, saab õpilane teha otsuse, kas ta lõpetamise järel läheb ülikooli või suundub töömaailma. Valik sõltub igaühest endast, meie siin aitame kaasa,“ lausus ta.
Ihaldatud praktikakohad
Arendusjuhi sõnul on ühele kutseõppeasutusele kõige olulisemad partnerid ettevõtted. „Nemad annavad sisendi, mida õpetada, nemad aitavad meil õpetada. Praktika maht on õppekavades küllalti suur – orienteeruvalt 1000 tundi, mida sooritatakse ettevõtetes. Tööandjate panus, et tulevane tööjõud oleks kvaliteetne, on ääretult tänuväärne ja vajalik,“ tunnistas ta.
Õpilased saavad reaalses töökeskkonnas õppida ja praktiseerida oskusi, mida õppekava ette näeb. Lisaks saab juurde üldpädevusi alates kellaajalisest täpsusest kuni oskusteni end suuliselt ja kirjalikult hästi väljendada. „Praktikale kandideerimine on hea võimalus tööturule sisenemist harjutada, praktikakoha saamiseks peab õppija end heas mõttes „maha müüma“ – sellega saab ta sageli esimesed iseseisvad kogemused tööandjaga läbirääkimistel, kokkulepete sõlmimisel praktika sooritamiseks, dokumentide vormistamisel jne. Sugugi pole harvad juhud, kus ettevõte värbab kolmanda kursuse praktikandi töölepinguga tööle. Et kooli lõpetaja hinnasilt tööturul oleks parima numbriga, sõltub väga palju just õppijast endast, sellest, kui palju ta koolis ja praktikal õppimisele panustanud on,“ sõnab Pukk ning lisab, et paljud praktikale suundujad saavad sageli ettevõttes tööd suveks, asendades puhkusel viibijaid.
Praktika ootab ka välismaal
Praktikat on võimalik teha ka välismaal. Erasmus+ programmiga saab igal aastal 30-40 õpilast suunduda Eestist väljaspoole. Selleks tuleb huvilisel endal olla hakkaja ning avaldada minemiseks selget soovi. „Järgmine õppeaasta pole enam mägede taga, mistõttu julgustame kõiki põhikoolide õppijaid, lõpetajaid ja lapsevanemaid uurima lähemalt, millised vahvad võimalused on kutseõppes ja inseneeria valdkonnas“ viskas Ene Pukk lõpetuseks välja üleskutse.
Tallinna Lasnamäe Mehaanikakooli valikus on põnevad õppekavad
Inseneeria valdkond
- Keevitus- ja metallitööd
- CNC freespingi/treipingi operaator
- Veevärgilukksepp
- Kütte- ja jahutussüsteemide lukksepp
- Hoone tehnosüsteemide ehitus
- Masintöötlustehnoloogiad, alates 2025/2026 õppeaastast
- Hoone tehnosüsteemide tehnik, alates 2025/2026 õppeaastast
Ehitusvaldkond
• Kinnisvarahooldus
Automaatika valdkond
• Automaatik
Autovaldkond
- Mootorsõidukitehnik: Spetsialiseerumine sõiduautotehnikale.
- Autoplekksepp
- Automaaler
- Sõiduautodiagnostik
Koolil on suurepärane õpikeskkond kaasaegsete seadmete, tööriistade ja materjalidega.
Mehaanikakoolis on parimad õpetajad, kellelt õppida erialaoskusi ning üldhariduse teadmisi. Lisaks on olemas õpilaskodu, mis asub samas hoones.
Mehaanikakoolis õpib keskmiselt 900 õpilast. Kool asub Tallinnas, Uuslinna 10, kesklinnast 10 min bussisõidu kaugusel.
Tulevasi insenere ja töömaailma spetsialiste - uusi õppijaid hakkame vastu võtma 05. mail 2025