2026. aasta alguses peaks kosmosesse lendama Eesti esimene kommertssatelliit. Selleni jõudmiseks sõlmisid Eesti ettevõtted Spaceit ja Golbriak Space koos Ungari C3S LLCga lepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga.
Sõlmitud leping tagab, et Eesti esimene kommertssateliit lendab kosmosesse 2026. aasta algul. Foto: Spaceit
Kokkuleppe kohaselt ehitab kogenud Ungari ettevõte C3S satelliidi platvormi, Spaceit vastutab tarkvara ja satelliidi juhtimise eest ning Golbriak Space tarnib optilise side ja termokaamera. Satelliiti arendatakse ESA strateegilise optiliste ja kvantkommunikatsioonide programmi ScyLight raames. Eeldatav lend kosmosesse on planeeritud 2026. aasta algusesse.
Eesti on küll üks väiksemaid Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) liikmesriike, kuid sellest hoolimata edukas, kinnitas ESA tööstusdirektor Geraldine Naja. Naja kohtus eile Eestis meie kosmosetööstusega.
Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi teadlased ja üliõpilased alustasid Eesti esimese kuukulguri arendamisega, et viia Eesti tehnoloogia loodetavasti juba selle kümnendi lõpus või järgmise alguses Kuule.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.