Teadlased ja tudengid hakkavad arendama esimest Eesti kuukulgurit
Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi teadlased ja üliõpilased alustasid Eesti esimese kuukulguri arendamisega, et viia Eesti tehnoloogia loodetavasti juba selle kümnendi lõpus või järgmise alguses Kuule.
KuupKulgur sõitmas Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi kosmosemissioonide simulatsiooni keskuses. Foto: Marja-Liisa Plats
Esimene samm on teostatavusuuring, et selgitada välja, millist kuukulgurit oleks võimalik Eestis ehitada ja realistlikult Kuu pinnale toimetada ning millised on Eesti tööstuse ja teadlaste huvid oma tehnika Kuul katsetamiseks.
Eesti ettevõttel Crystalspace valmisid esimesed prototüübid kaameratest, mis lähevad NASA juhitud programmi Artemis raames Kuule. Prototüübid läbisid Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis edukalt esimesed katsetused ning saadeti NASA koostööpartnerile Maxar Technologies edasiseks testimiseks.
Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu viibib kahepäevasel äridelegatsioonide visiidil Hollandis, mille käigus külastas ta eile Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) uurimiskeskust ESTEC, kohtus sealsete eestlastest töötajate ning ESA peadirektor Jan Wörner’iga.
Metallitööettevõte Danival MW investeeris kaks aastat tagasi tootmisvõimekuse kasvatamiseks ligi 1,5 miljonit eurot uutesse tööpinkidesse ning juhatuse liikme Rainer Danieli sõnul võib täna juba öelda, et julge samm tasus end ära.