“Saepurust saia” tegev ÄIO kaasas miljoneid demotehase rajamiseks
Biotehnoloogia iduettevõte ÄIO kaasas neljalt Põhjamaa riskikapitalifondilt 6,1 miljonit eurot Eestisse puidu- ja põllumajandusjääkidest toiduainetööstusele õlide ja rasvade tootmise demotehase ehitamiseks.
ÄIO meeskond TalTechi laboris. Foto: Andrei Ozdoba
2022. aastal Tallinna Tehnikaülikoolist välja kasvanud idufirma ÄIO on arendanud unikaalse meetod, mille abil võib toiduainetööstus loobuda keskkonda saastavate loomsete rasvade, palmi- ning teiste taimsete õlide massilisest kasutamisest. ÄIO lahendus muudab puidu- ja põllumajandussaaduste kõrvalproduktid nagu saepurust eraldatud suhkrud spetsiaalse pärmi abil toidulauakõlblikeks rasvadeks ja õlideks, mille valmistamise protsess on oluliselt kiirem ja kurnab loodust mitmeid kordi vähem.
Tallinna Tehnikaülikoolist välja kasvanud idufirma ÄIO tech rahastusvoorus saadud investeeringute toel asub ettevõte rajama innovatsioonikeskusest arendamaks puidu- ja põllumajandusjääkide toiduks töötlemise tehnoloogiat.
Puidu- ja põllumajandusjääkidest toiduaineid arendava biotehnoloogia iduettevõttega ÄIO liitusid kaks uut inseneri Gaia Manfro ja Tommaso Tagliani, teatas ettevõte.
Idufirma ÄIO alustas koostööd puidukeemia valdkonnas tegutseva Fibenoliga. Üheskoos lahendatakse ühte biotehnoloogia suurt probleemi - kuidas viia laboris rakendatav tehnoloogia tööstuslikule tasemele.
Puidu- ja põllumajandusjääkidest toiduaineid arendav biotehnoloogia iduettevõte ÄIO kaasas miljon eurot, et asendada toiduainetööstuses kasutatavad ja keskkonda kurnavad õlid jätkusuutlike ja täisväärtuslike alternatiividega.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.