ÄIO viib Fibenoliga mikroobsete õlide tootmise tööstuslikule tasemele
Idufirma ÄIO alustas koostööd puidukeemia valdkonnas tegutseva Fibenoliga. Üheskoos lahendatakse ühte biotehnoloogia suurt probleemi - kuidas viia laboris rakendatav tehnoloogia tööstuslikule tasemele.
ÄIO kaasasutaja Petri-Jaan Lahtvee arendab saepurust toidu saamise tehnoloogiat. Foto: Karl-Kristjan Nigesen/ÄIO
Puidusektori jääke ligniiniks ja mitut eritüüpi suhkruteks töötlev ettevõte Fibenol on alustanud koostööd tärkava biotehnoloogia idufirmaga ÄIO, et luua alternatiiv traditsiooniliselt toodetud rasvadele ja taimeõlidele. ÄIO tehnoloogiaga muudetakse Fibenoli puidusuhkrud õlideks ja rasvadeks, võimaldadest toota nii väärtuslikke rasvhappeid toidu-, sööda- kui ka kosmeetikatoodetesse.
Puidu- ja põllumajandusjääkidest toiduaineid arendav biotehnoloogia iduettevõte ÄIO kaasas miljon eurot, et asendada toiduainetööstuses kasutatavad ja keskkonda kurnavad õlid jätkusuutlike ja täisväärtuslike alternatiividega.
Imaverre rajatavast Fibonoli puidukeemia katsetehase tehnoloogiast võib saada oluline samm kogu maailma puidukeemia arengus. Fibenoli koostöö ülemaailmse biotehnoloogiaettevõttega Novozymes loob võimaluse toota biorafineerimistehastes lignotselluloosi tööstuslikus mastaabis.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.