Metsamajandamise jätkusuutlikkuse hindamisel on oluliseks näitajaks juurdekasv ehk puidu mahu suurenemine. Kui pikas perspektiivis raiutakse puitu rohkem kui seda juurde kasvab, on ohus nii bioloogiline mitmekesisus kui ka tulevane puiduvaru. Kui puitu kasutatakse vähem, näitab see, et kogunenud ressursse ei kasutata tõhusalt.
Varutud puit on ehitusmaterjalide, tööstustoodete ja tarbekaupade tooraine. Sellest on saamas üha olulisem taastuvenergia allikas. Puidutoodete kasutamine pikendab süsiniku sidumise perioodi, puidu kasutamine kütusena aga vähendab sõltuvust fossiilkütustest.
Metsa uuendamine: looduslik või kunstlik
Jätkusuutlikuks metsamajandamiseks on hädavajalik metsa ökosüsteemide ja metsade tootlikkuse sülimine, mida tagab metsade uuenemine. Selleks on kaks erinevat viisi - mets uueneb kas looduslikult inimese sekkumiseta, kuid majandatavates metsades aitab inimene sellele kaasa või uuendab metsa ise külvi või istutusega.
Looduslik uuendamine toimub ilma inimese otsese sekkumiseta, võimaldades puudel levitada oma seemneid ja moodustada uusi põlvkondi, st vegetatiivselt (imetajate või noorte puude poolt metsavõra all) või generatiivselt (raiesmikule jäetud seemnepuude või ümbritsevate puistute puude seemnete abil). See meetod on eriti tõhus kaitsealadel ja vähem majandatud metsades, kus pinnas ja ökosüsteem on jäänud puutumata. See aitab kaasa bioloogilisele mitmekesisusele, säilitades looduslikke puuliike ja looduslikke ökoloogilisi protsesse.
Kunstlik uuendamine hõlmab puude istutamist või külvamist metsa uuendamiseks kontrollitult ja tõhusalt. Seda meetodit kasutatakse intensiivselt majandatud aladel, kus looduslik uuenemine võib olla ebapiisav või liiga aeglane. Metsade istutamisel saab valida liigid, mis vastavad kõige paremini kasvutingimustele ja metsanduse eesmärkidele, nagu kvaliteetse puidu tootmine või kliimamuutuse leevendamine. Kunstlikul uuendamisel kasutatakse ainult valitud paljundusmaterjali, mis aitab luua kvaliteetseid puistuid.
Tulevikku vaatav lähenemine hindab keskkonda, metsa ökoloogilist väärtust ja majanduslikke eesmärke, et valida sobiv taastamisstrateegia.
Metsauuendamise ajakava
Ajakava on metsa säästva arengu seisukohalt ülioluline, sest see määrab, kui kiiresti tuleb pärast raiet uut puistu rajada. Siseriikliku uuendamise kohaselt sõltub uuendamise aeg ja raiutavate puude arv puuliigist, kasvutingimustest ja majandamise eesmärkidest. Näiteks männi- ja kuusemetsade uuenemisperiood on pikem, kuna need liigid kasvavad aeglasemalt, samas kui lehtpuuliigid nagu kask ja haab uuenevad looduslikult kiiremini.
- 3 aasta jooksul: pärast lageraiet põhiraie läbimõõduni jõudnud puistus.
- 5 aasta jooksul: Cladinoso Callunosa, Vacciniosa, Myrtillosa, Hylocomiosa, Oxalidosa, Aegopodiosa, Callunoso-sphagnosa, Vaccinioso-sphagnosa, Myrtilloso-sphagnosa, Myrtilloso polytrichosa, Dryopteriosa, Callunosa mel., Vacciniosa mel., Myrtillosa mel., Mercurialiosa mel., Callunosa turf.mel., Vacciniosa turf.mel., Myrtillosa turf.mel., Oxalidosa turf.mel.
- 10 aasta jooksul: soo, roostik, raba ja märg metsamaa.
Terve ja puidurohke metsa kasvatamiseks on hädavajalik puistute korrapärane ja sihipärane hooldamine, et teha ruumi tulevastele puudele. Tähtajast pole mitte ainult vaja kinni pidada, vaid ka noorendike eest hoolitseda, sest need on algfaasis eriti vastuvõtlikud umbrohtudele, metsloomade kahjustustele ja ebasoodsatele ilmastikutingimustele. Esimesel uuendussaagil saadakse peamiselt väikepuitu, nagu küttepuud ja paberipuit. Hilisem saagikoristus võib puude kasvades anda ka väärtuslikuma valiku väikeseid ja suuremaid palke ning spoonipalke.