Rootsi erametsaomanikele kuuluv Södra plaanib investeerida üle kahe miljardi krooni ja rajada Lõuna-Rootsi Mönsterasi riigi esimene ja maailma suurim sulfaatligniini tootev tööstuskompleks. Toodangut peaks see andma 2027. aastast.
- Södra ligniinitehas Mönsterasis võiks kavandi järgi välja näha just selline. Foto: Södra
Nõudlus fossiilsete kemikaalide aseainete järele järjest kasvab ning Södra on juba mõnda aega uurinud võimalusi ligniiniturul, pidanud läbirääkimisi potentsiaalsete klientidega ning sõlminud juba ka müügilepinguid. Sulfaatligniin võib asendada fossiilseid materjale paljudes keemiatoodetes nagu liimid, kumm, aga ka akudes, komposiitmaterjalides ning olla uute biokütuste ja biostimulantide alusaineks.
Seotud lood
Ametis oleva valitsuse tegevuse aluseks olevas koalitsioonileppes on tööstuse osas rõhutatud vajadust kasutada puitu kõrgema lisandväärtusega toodete loomiseks. Üheks võimaluseks on puidu keemiline töötlemine, kuid piisava tooraineta planeeritavaid tehaseid Eestisse ei tule.
Soome metsanduskontserni Metsä Groupi kuuluv Metsä Fibre plaanib koostöös Austria tehnoloogiafirmaga ANDRITZ rajada ligniini näidistehase. Eesmärk on välja töötada protsess ligniini eraldamiseks tselluloosi tootmisel tekkivast mustleelisest ja sellest uute toodete tootmiseks.
Puidust saab peaaegu kõike, räägib tänases saates "Mets ja majandus" puidukeemiaettevõtte Fibenol arendusjuht Peep Pitk. Ainult klaasi osas on Pitk kahtlev.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.