Tööstusettevõtete teadlikkus infoturbest on üsna madal
Tootmise automatiseerimine toob endaga kaasa hulgaliselt küberturvalisusega seotud riske, kuid paraku pööratakse neile tähelepanu alles pärast intsidente, selgus Tartu Ülikooli teadlaste uuringust.
Uuringu üks autoreid Vjatšeslav Antipenko tutvustas tulemusi konverentsil Tark Tööstus 2024. Foto: RIA
Eesti tööstusettevõtetes tootmise automatiseerimisega kaasnevaid riske ja nende maandamise võimalus uurisid teadlased Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) tellimusel. Küberturvalisus muutub tootmisettevõtete jaoks järjest olulisemaks, sest automatiseerimine ning tööstusrobotite, pilvepõhise andmetöötluse, tehisintellekti ja teiste murranguliste tehnoloogiate üha laiem levik tekitab suures koguses andmeid ja teavet.
Järjest sagenevate küberrünnakute üheks sihtmärgiks on olnud ka tööstusautomaatika. Riigi Infosüsteemi Ametist kinnitati Tööstusuudistele, et otseselt tööstusseadmete vastu suunatud rünnakud sagenenud ei ole.
Elektrimootorite ja suurte metallkonstruktsioonide tootja Konesko kasvatas käivet 10 protsenti ja enam kui kahekordistas kasumi hoolimata teda sügisel tabanud küberrünnakust.
Õigusrikkumise või andmevarguse ärahoidmiseks ja mainekahju vältimiseks peaksid ettevõtted oma andmetöötluse protsesside kvaliteeti tõstma, leiab Äripäeva Akadeemia koolitaja ja protsessijuhtimise ekspert Helen Klettenberg.
Vananenud ERP ei ole ettevõttele pelgalt ebamugavus, mida õigustavad madalad kulud ja mida kompenseerib töötajate käsitöö. See on reaalne äririsk. Millest see risk tuleb ja milles täpsemalt seisneb?
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.