Puidukeemiatehase plaanide sõelumine algab aprilli lõpus
Lähema kuu jooksul selgub nende ettevõtjate ring, kes tahavad konkureerida riigimetsast varutud vähemväärtuslikule puidule alates 2028. aastast, et rajada Eestisse puidu biokeemilise väärindamise tootmisüksust.
Puidukeemiaettevõtete tooraineks on paberipuit, mida senini on Eestist peamiselt välja veetud. Pildil virnastatud kasepaberipuit RMK laoplatsil. Foto: Priit Luts/RMK
RMK avaldas müügipakkumise kestvuslepingu läbirääkimisteks 20. veebruaril ning oma sooviavaldustest tuleb ettevõtjatel teada anda hiljemalt 22. aprillil.
Läinud aasta lõpus kinnitati Riigimetsa Majandamise Keskuse uus arengukava, mis tõstis fookusesse elurikkuse, loodushoiu ja kestlikkuse. RMK juhatuse esimees Mikk Marran kinnitas aga Tööstusuudistele, et see ei tähenda loobumist puidu varumisest.
Läinud reedel Riias Eesti ettevõtte Fibenol ja Läti riigi esindajate vahel sõlmitud koostöömemorandum peaks olema vägagi selge signaal meie majandus-, tööstus- ja metsanduspoliitika kujundajatele.
Ametis oleva valitsuse tegevuse aluseks olevas koalitsioonileppes on tööstuse osas rõhutatud vajadust kasutada puitu kõrgema lisandväärtusega toodete loomiseks. Üheks võimaluseks on puidu keemiline töötlemine, kuid piisava tooraineta planeeritavaid tehaseid Eestisse ei tule.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.