Sealiha kokkuostuhind on veidi langenud, kuid poodides on näiteks seahakkliha hind hoopiski tõusnud. Eks ole ka see üks põhjusi, miks paljud ostjad eelistavad võimalusel oma oste teha turult. Foto: Liis Treimann
Konjunktuuriinstituut avaldas värske uuringu vahearuande, milles vaadeldakse toidukaupade hinna jaotust tarneahelas ja nende muutust. 2023. aasta kolmanda ja neljanda kvartali võrdluses on muutused väikesed, kuid jätkuvalt on üldistavalt kasvanud kaubanduse osakaal lõpphindadest. Uuringus vaadeldi piima-, teravilja- ja lihatoodete ning köögivilja ja munade hinna kujunemist.
Kuigi pankade majandusanalüüsid näitavad toiduainete hinnalangust, siis toiduainetööstuste juhid pikka hinnalangust ennustada ei julge. Ebakindlust on turul liiga palju, leiavad tööstusjuhid.
Tooraine kõrge hind surus kohaliku lihatootmise sügavasse miinusesse, Eesti lihasektori kahjum oli selle aasta esimeses kvartalis üle kaheksa miljoni euro.
Viimasest Kantar Emori ja Toiduliidu ühisest ostukäitumise jaeseire uuringust selgus, et kodumaiste toidukaupade eelistus Eesti tarbijate seas on langenud viimase kümne aasta madalaimale tasemele. Aina suuremaks valiku kriteeriumiks kerkib sooduspakkumine ja odavam hind.