Eesti puidutööstuste koondkäive on kukkunud kuni kolmandiku, selgub Äripäeva Infopanga puidutööstuse aastaraportist. Toome lugejateni suuremad käibekaotajad.
- Stora Enso, mis sulgeb selle aasta lõpus Näpi saeveski, on käibelanguse TOPis järeltöötlejate seas teisel kohal. Foto: Meelis Meilbaum
Raportis on puidutööstus jaotatud kaheks – emastöötlejad ehk siis ettevõtted, mis toodavad oma tooteid otse toormaterjalist ehk palkidest ja järeltöötlejad ehk ettevõtted, mille tooraineks on esmatöötlejate toodang ning valmivad lõpptooted. Praktikas esineb muidugi ka neid puidutööstusi, mis on nn „segatüüpi.“
Täismahus Äripäeva Infopanga puidutööstuse konkurentsiraporti leiad
SIIT.
Puidutööstuste majandustulemustest selgub, et nii esma- kui järeltöötlejate koondkäibed on langenud. Käesoleva aasta teise kvartali esmatöötlejate käive oli 114 miljonit eurot ja see kahanes aasta varasemaga võrreldes 33%. Valdav osa aastasest kahanemisest tuli eelmise aasta kolmandast kvartalist, mil käive kahanes teise kvartali tulemusega võrreldes 34%. Kuigi neljanda kvartali käive kasvas kolmanda omaga võrreldes 6%, on tänavu esimese ja teise kvartali käive samuti kahanev. Siiski tuleb kvartaalsete käivete juures arvestada ka sektori teatavad hooajalise iseloomuga. Valdkonnas on 200 ettevõtet, neist 199 ületavad 100 000-eurost käibepiiri.
Seotud lood
Puidutööstuse taastumine sõltub eelkõige kinnisvaraarenduse ja ehitusturu elavnemisest, kirjutab KPMG seeniorpartner, tegevjuht ja vandeaudiitor Andris Jegers värskes Äripäeva Infopanga puidutööstuse aastaraportis.
Metsa- ja puidutööstuse ettevõtetel on jätkuvalt keerulised ajad. Peamiseks probleemiks on vähenenud nõudlus ja samal ajal meil Eestis olevad kõrged sisendhinnad (energia, puidu hind), mistõttu ei ole võimalik konkurentsis püsida, kirjutab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu juhatuse esimees Jaano Haidla Äripäeva Infopanga puidutööstuse aastaraportis.