Metsa- ja puidutööstuse ettevõtetel on jätkuvalt keerulised ajad. Peamiseks probleemiks on vähenenud nõudlus ja samal ajal meil Eestis olevad kõrged sisendhinnad (energia, puidu hind), mistõttu ei ole võimalik konkurentsis püsida, kirjutab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu juhatuse esimees Jaano Haidla Äripäeva Infopanga puidutööstuse aastaraportis.
- Jaano Haidla Foto: Jake Farra
Kuigi meie ettevõtted on väga kõrgelt automatiseeritud ja digitaliseeritud, seda hinnavahet kahjuks pelgalt paremate IT-lahendustega ära ei kata. Mõjud juba ilmnevad, kuid pikaajaliselt see kindlasti süveneb veelgi. Investeerimisotsused on ootele pandud. Koondamisi püütakse võimalikult kaua edasi lükata, näiteks toodi suviseid puhkuseid varasemaks. Need hoovad hakkavad ennast ammendama ja kahjuks kuuleme uudiseid koondamistest ja sulgemistest veelgi. Näeme ka, et rahvusvahelised kontsernid tõmbavad juba oma tegevust Eestis kokku. Täpselt on praegu keeruline hinnata, aga kindlasti on palju neid, kes jäävad sellel aastal kahjumisse või nulli.
Äripäeva Infopanga puidutööstuse aastaraporti saad soetada
SIIT.
Eesti metsa- ja puidusektor maksab riigile aastas makse umbes 700 miljoni euro jagu ning pakub otse ja kaudselt tööd enam kui 50 000 inimesele peamiselt maapiirkondades. Samuti on puidutööstus Eestis ainus ettevõtlusharu, mis oma tegevusega seob süsinikku, mitte ei emiteeri seda.
Seotud lood
Võrumaal tegutsev männipuidust liimkomponentide tootja Barrus viis sel aastal lõpule oma mahuka investeeringute programmi. Ajastus ei olnud olusid arvestades küll kõige parem, aga lõpmatuseni investeeringuid edasi lükata ka ei saa, tunnistab ettevõtte tegevjuht Martti Kork, kes astub lavale ka tänavusel Puidutööstuse äriplaani konverentsil.
Tööstusettevõtted tootsid selle aasta juunis püsivhindades 12,6% vähem toodangut kui aasta varem, teatas statistikaamet. Toodang vähenes kolmest sektorist kahes: energeetikas 29,2% ja töötlevas tööstuses 12,4%.