Esinedes täna toimuval ettevõtjate ja ülikoolide kostööpäeval „Liftiga tulevikku” ütles haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo, et ettevõtjad peavad õppima sõnastama teadlastele piisavalt olulisi, kuid samas jõukohaseid probleeme.
Aaviksoo sõnul on ettevõtete suutlikus probeeme sõnastada tõsine väljakutse, kuid mille õnnestumise korral võib tõusta suurt tulu mõlemale poolele. Aaviksoo tõi kaks õnnestunud näidet Ameerikast.
Ameerikas armastatakse rasva sees praetuna süüa suuri magusaid sibulaid. Georgia Ülikoolile anti praktiline ülesanne leida lahendus, kuidas säilitada suuri magusaid sibulaid värsketena alates põllult korjamisest kuni turustamiseni kauplustes. Tavatingimustes riknevad need sibulad kiiresti. Aaviksoo väitel sai vajaliku tehnoloogia välja töötamisest ülikooli silmapaistvamaid saavutusi, mis on toonud ülikoolile kasu miljardeid dollareid.
Naaberosariigis asuv ülikool murrab aga pead, kuidas suures tööstuses surmata kanu nii, et stressihormoon liha maitset ei rikuks. „Ükski kana ei tohi kisama hakata, sest teised läheksid selle peale närvi,” selgitab Aaviksoo teadusasutuse ja tööstuse vahel lahendamiseks seatud probleemi. Kui ülikool selle probleemi lahendab, võib see talle eeldatavasti sisse tuua kuni 5 mijardit dolarit.
„Analoogsete küsimuste püstitamise vastu Eestis tunneksid teadlased kindlasti huvi. Küsimusel peab olema teaduslik sisu ja see peab olema vastastiku mõistetav,” leiab Aaviksoo.
Seotud lood
ABB otsustas möödunud aasta lõpus kaasata Eesti oma globaalsesse tootearendustegevusse. Madalpingeajamite arenduses tähendab see, et juba praegu olemasolevale 40 insenerile on vaja juurde palgata veel 40 inseneri.
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.