Eesti Pank otsustas elektrienergiat börsilt osta, kuna keskpank saab sealt elektrit reaalse turuhinnaga ning 2011. aastast on võimalik hinnatippe tulevikutehingutega maandada, rääkis Äripäevale Eesti Panga haldusosakonna juhataja Tarvo Seenmaa.
"Lisaks sisaldas pikaajalise elektriostu lepingu sõlmimiseks küsitud indikatiivne pakkumine märgatavat elektrihinna tõusu. Ilmselt oli pakkuja arvestanud fikseeritud hinna sisse kõik võimalikud riskid," märkis haldusjuht.
Seenmaa ütles, et Eesti Pank ostab börsilt elektrit vahendaja kaudu, mis leiti konkursiga. "Valisime soodsaima pakkumise teinud Nordic Power Management OÜ," lausus ta.
"Kui peaks selguma, et Eesti Pangale börsilt energiaost siiski ei sobi, saame alati kuulutada välja riigihanke fikseeritud hinnaga tarnija leidmiseks. Senine lühike kogemus aga näitab, et börsilt elektrienergia ostmine on olnud majanduslikult kasulikum. Täpsemaid järeldusi saab siiski teha aasta möödudes," ütles Seenmaa.
Ta tõdes, et Eesti Panga peamiseks eesmärgiks elektribörsile minekul oli asjaolu, et nende maja tarbimine ületab seaduses sätestatud 2 GWh piiri ja börsihinnaga loodeti kuludes kokku hoida, mitte ahvatlev võimalus elektrienergia tulevikutehingutega spekuleerida.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Nord Pool Spoti tegevjuht Mikael Lundin ütles tänasel pressikonverentsil, et Estlinki hinnapiirkond alustas edukalt.
Eleringi juht Taavi Veskimägi kinnitas sel nädalal, et elektriturg läks lahti vähem kui Euroopa Komisjonile lubatud 35% ulatuses.
Elektri börsihind Eesti turupiirkonnas langes eelmisel nädalal keskmiselt 13,7 protsendi võrra, 35,4 euroni megavatt-tunni eest.
Tulevikukindel tööstus vajab hooneid, mis on nutikalt planeeritud, energiatõhusad ning lihtsalt kohandatavad vastavalt muutuvatele vajadustele. Need omadused ei taga mitte ainult efektiivset tootmist, vaid aitavad ka hoida püsikulusid kontrolli all ja tagavad hoone pikaajalise kasutatavuse.