Nord Pool Spoti tegevjuht Mikael Lundin ütles tänasel pressikonverentsil, et Estlinki hinnapiirkond alustas edukalt.
"Peab võib-olla ära mainima, et algus oli väga tormiline," täpsustas Nord Pool Spot ASi Eesti, Läti, Leedu ja Venemaa müügijuht Hando Sutter. Kuna seadusandja võttis turu avamise n-ö viimasel hetkel, jäi elektribörsil tööks klientidega väga vähe aega, täpsustas ta.
Aprillis oli Estlinki hinnapiirkonna päevane keskmine kauplemismaht 4,5 GWh ja mais 5,6 GWh. Aprillis ulatus kogu kauplemismaht 134 GWh-ni ja mais 172 GWh-ni, mis on 4,7% Nord Pool Spoti Soome hinnapiirkonna mahust ja 0,7% kogu Nord Pool Spoti kauplemismahust.
"Selliste mahtudega võib elektribörsi käivitamisel rahul olla," kommenteeris Sutter.
Kahe kuuga on Estlink hinnapiirkonnas müüdud kokku 602 GWh ning ostetud 306 GWh elektrienergiat. Aprillis osteti Eestisse börsi kaudu 133 GWh, mis moodustas Eesti sisetarbimisest 21%. Mais oli sama number 147 GWh, mis moodustas 25% Eesti sisetarbimisest.
"Elektrienergia müüjat on vahetanud ca 40 turuosalist," täpsustas Eleringi juht Taavi Veskimägi.
1. aprilli seisuga oli elektribörsiga liitunud 11 firmat, nende seas Eesti Energia, Latvenergo, Nordic Energy Link, Elering, Nordic Power Management, Baltic Energy Services ja Eesti Pank.
Aprillis avati Eestis suurtarbijatele elektriturg ning koos sellega käivitati põhjamaade elektribörsi Nord Pool Spoti Estlink hinnapiirkond. Elektriturul tegutseb tänase seisuga 225 vabatarbijat.
Nord Pool Spot on suurim elektrituru operaator maailmas, pakkudes päev-ette ja päevasiseste oksjonite kaudu elektrikauplemise keskkonda 330 ettevõttele 20 riigist.
Seotud lood
Madalaim tunnihind oli Estlinki hinnapiirkonnas 2 eurot ja kõrgeim 56,25 eurot megavatt-tunni kohta, avaldas Nord Pool Spot elektribörsi esimese kahe kuu statistikat.
2011 saab Nord Pooli Estlinki hinnapiirkonnas ilmselt kaubelda ka finantsinstrumentidega, mis annab Nord Pool Spoti ja Eleringi hinnangul siinsele elektriärile hoopis teise mõõtme.
Eesti Pank otsustas elektrienergiat börsilt osta, kuna keskpank saab sealt elektrit reaalse turuhinnaga ning 2011. aastast on võimalik hinnatippe tulevikutehingutega maandada, rääkis Äripäevale Eesti Panga haldusosakonna juhataja Tarvo Seenmaa.
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.