Nitrofert, mis viimastel aastatel on olnud
üliedukas, kuid kus tootmine juba alates 2009. aasta esimestest
kuudest seisab, teenis 2008. aastal 719 miljonit krooni puhaskasumit,
mis on üle 500 miljonit krooni parem tulemus kui 2007. aastal teenitud 170,5
miljonit krooni.
Ettevõtte müügitulu kasvas 62% 972 miljonilt kroonilt 1,6 miljardi kroonini. Ekspordi osakaal kogukäibest moodustas 94,1% (2007. aastal 93,8%), selgus Nitroferti majandusaasta aruandest.
Ettevõtte juhatus lisas 2008. aasta puhaskasumi eelmiste perioodide jaotamata kasumi hulka. 2008. aasta lõpu seisuga on ettevõtte jaotamiskõlbulik kasum 949,2 miljonit krooni.
Möödunud aastal investeeriti tootmisvahenditesse- ja seadmetesse rohkem kui 26 miljonit krooni. Ettevõtte juhatusele arvestatud tulu oli üle 2 miljoni krooni. Nitroferti juhatuse liikmelt ja tegevjuhilt Aleksei Nikolajevilt Äripäeval kommentaari saada ei õnnestunud.
Majandusaasta aruandes seisab, et 2008. aastal tõusis maagaasi ostuhind 58,3% võrreldes aasta varasemaga, auru ostuhind kallines 20% ning diiselkütuse ostuhind 33,6%.
Nitroferti, mille põhitegevus on mineraalväetiste tootmine ja turustamine ning maagaasi ümbertöötlemine, aktsiad kuuluvad 100% Balmat Holding Limited’le, mis on registreeritud Küprosel ning mis omandas ettevõtte aktsiad 2006. aasta mais.
AS Nitrofert tarbib kuni 270 miljonit kWh elektrienergiat, s.t. umbes 5% Eestis müüdavast elektrienergiast ning kuni 210 miljonit m3 looduslikku gaasi aastas, s.t. umbes 25% Eestis müüdava loodusliku gaasi üldmahust.
Nitroferti kodulehe andmetel tarnitakse toodangu põhiline osa Lääne-Euroopa turgudele, kaubanduslikku ammoniaaki saadetakse Taani, Saksamaale, Prantsusmaale, Hispaaniasse, Belgiasse, Leetu ning umbes 90% karbamiidist – Inglismaale, Saksamaale, Hollandisse, Prantsusmaale, Belgiasse, Šveitsi, Poolasse, Tšehhi, Soomesse, Lätti, Leetu, Alžeeriasse, Süüriasse ja USAsse.
Nitrofert loodi 1993. aasta detsembris endise lämmastikuväetise tehase baasil.
Seotud lood
Kirde-Eesti suurettevõtte ASi Nitrofert
mineraalväetiste tehase põhitootmine on peatatud. Esialgu ei räägita inimeste
koondamisest või nende saatmisest osaliselt tasustatavale puhkusele, puudub ka
selgus, kui kaua kestab seisak ning kas ettevõte üldse tegutsemist jätkab.
Mineraalväetiste tehase Nitrofert lootus
tootmine taas käivitada pole seni täitunud. Karbamiidi ja ammoniaagi hind on
maailmaturul endiselt niivõrd madal, et ettevõttel on kasulikum seista ning
maksta töötajatele palka.
ASi Nitrofert mineraalväetiste tehases
alustati ettevalmistustöid, et taastada ettevõttes tootmine ning taas saavad
tööd sulgemise tõttu tööta jäänud 50 inimest.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.