Kirde-Eesti suurettevõtte ASi Nitrofert
mineraalväetiste tehase põhitootmine on peatatud. Esialgu ei räägita inimeste
koondamisest või nende saatmisest osaliselt tasustatavale puhkusele, puudub ka
selgus, kui kaua kestab seisak ning kas ettevõte üldse tegutsemist jätkab.
Tehas lõpetas toodangu väljalaskmise, kuid ASi Nitrofert peadirektor ja juhatuse liige Aleksei Nikolajev kinnitas, et ligemale 500 inimest jätkab tööd ettevõttes, hoides seda talvistes tingimustes käigus ning parandades seadmeid. Nad saavad palka kehtivate palgamäärade ja tariifide järgi. Kuid siiski on töötasu madalam, sest toodangu väljalaske ajal makstakse lisaks preemiat. "Me ei kavatse kedagi homme ega järgmisel kuul tänavale tõsta, omanike ja juhatuse otsus oli mitte solvata inimesi, mitte saata neid sundpuhkusele, hoida tehas alles," märkis Aleksei Nikolajev Põhjarannikule.
Peale tehase oma töötajate puudutab tehase seiskamine veel ligi 200 inimest nendest ettevõtetest, kes Nitroferdile mitmesuguseid teenuseid osutavad. Need on remondi- ja mehaanikateenistused, ehitajad, inimesed, kes tegelevad manööverdamistöödega, paigutavad ümber tsisterne ja vaguneid. Nüüd, kui põhitootmine on peatatud, satuvad need inimesed raskesse olukorda.
Tootmise peatamise peapõhjuseks sai hinnalangus maailmaturul, kuhu Nitrofert müüb 90% oma toodangust. Juba eelmise aasta detsembrist töötab tehas kahjumiga ning Nikolajevi sõnul on prognoosid üsna vastukäivad.
Seotud lood
Nitrofert, mis viimastel aastatel on olnud
üliedukas, kuid kus tootmine juba alates 2009. aasta esimestest
kuudest seisab, teenis 2008. aastal 719 miljonit krooni puhaskasumit,
mis on üle 500 miljonit krooni parem tulemus kui 2007. aastal teenitud 170,5
miljonit krooni.
ASi Nitrofert mineraalväetiste tehases
alustati ettevalmistustöid, et taastada ettevõttes tootmine ning taas saavad
tööd sulgemise tõttu tööta jäänud 50 inimest.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.