• 19.08.24, 08:30

Tartu Ülikool sai 8 miljonit eurot isejuhtiva rasketehnika ohutuse arendamiseks

Tartu Ülikooli juhtimisel asub rahvusvaheline teadlaste ja ettevõtjate töörühm arendama tehisarupõhiseid lahendusi, mis võimaldavad isejuhtivatel raskesõidukitel keerulistes oludes ohutult ja töökindlalt toime tulla. Euroopa Komisjon toetab nelja-aastast projekti 8 miljoni euroga.
Tartu Ülikooli teadlaste pingutuse tulemusena peaks rasketehnika ja iseseisva juhtimise tehnoloogia ühildamine muutuma lihtsamaks ja ohutumaks.
  • Tartu Ülikooli teadlaste pingutuse tulemusena peaks rasketehnika ja iseseisva juhtimise tehnoloogia ühildamine muutuma lihtsamaks ja ohutumaks. Foto: Toomas Kelt
Rasketehnikat kasutatakse tihti keerulises keskkonnas, näiteks kaevetöödel, metsas või põhjamaiste ilmastikuoludega linnaliikluses. Isejuhtivad sõidukid peavad töötama talvel libedaga ja ekskavaatorid peavad hakkama saama pinnasel, mis rataste all laiali valgub. Kõik raskesti ennustatavad keskkonnatingimused – näiteks jää, lumi, muda ja liikumatud suured kivid – muudavad isejuhtiva tehnoloogia kasutamise keeruliseks ja ohtlikuks, sest autonoomne sõiduk ei pruugi osata arvestada ilma kiire ja ettearvamatu muutumisega.

Seotud lood

Uudised
  • 19.06.24, 11:09
Droonidega laiendatud 5G võrk lubab metsamasinaid juhtida kilomeetrite tagant
Rootsis on arendamisel metsamasinate kaugjuhtimine, kvaliteetse ühenduse tagamiseks katsetatakse kvaliteetse internetiühenduse tagamist droonidega.
Uudised
  • 27.12.18, 17:52
Digipööre mäetööstuses
Eesti mäetööstus elab läbi digipööret, mille käigus muutub maavarade kaevandamine üha enam uute infotehnoloogiate pärusmaaks.
Uudised
  • 29.11.23, 11:50
Clevoni robotkuller alustas tööd Hollandi puhkepargis
Eestis arendatud ja toodetud isejuhtiv robotkuller liitus Euroopa juhtiva puhkepargi, Landal GreenpParks’i, meeskonnaga. Uue meeskonnaliikmena hakkab Clevoni robot esialgu vastutama külaliste voodipesu kohaletoimetamise ja kogumise eest. Tegemist on omanäolise projekti ja esimese puhkeasutusega Euroopas, kes on võtnud kasutusele säärase robotabilise.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.11.24, 11:28
Dagöplast näeb rohevõimekuse kasvatamises suuremat konkurentsivõimet
Kile ja keskkonnasõbralik ühes lauses ei tundu just tavapärane kombinatsioon, kuid just sedaviisi on korraldanud oma tootmise Hiiumaa roheluses tegutsev Dagöplast. Ümbertöödeldud materjalidest kile tootmine on Dagöplasti DNA-s olnud alates ettevõtte loomisest 1998. aastal, viimastel aastatel on jõudsasti kasvanud biolaguneva ja komposteeruva kile valmistamise osakaal. Viimastes näeb ettevõtte juht Kulvo Pendra suurt potentsiaali. Oma äri veelgi jätkusuutlikumalt korraldamiseks on asunud Dagöplast EISi toel, meetme „Tootmisettevõtja ärimudeli muutmise toetus“ abil roheteekonnale.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele