Kile ja keskkonnasõbralik ühes lauses ei tundu just tavapärane kombinatsioon, kuid just sedaviisi on korraldanud oma tootmise Hiiumaa roheluses tegutsev Dagöplast. Ümbertöödeldud materjalidest kile tootmine on Dagöplasti DNA-s olnud alates ettevõtte loomisest 1998. aastal, viimastel aastatel on jõudsasti kasvanud biolaguneva ja komposteeruva kile valmistamise osakaal. Viimastes näeb ettevõtte juht Kulvo Pendra suurt potentsiaali. Oma äri veelgi jätkusuutlikumalt korraldamiseks on asunud Dagöplast EISi toel, meetme „Tootmisettevõtja ärimudeli muutmise toetus“ abil roheteekonnale.
- Hiiumaal tegutsev Dagöplast on EISi toel asunud roheteekonnale, et ettevõtte ärimudel toetaks jätkusuutlikku tegutsemist muutuvas maailmas. Foto: Dagöplast
Keskkond tingib muutuste vajaduse
Biolaguneva ja polüetüleenist kile valmistaja Dagöplast peab oluliseks keskkonnasõbralikku tootmist ja klientidele kestlike lahenduste pakkumist. Oma pika tegutsemisaja jooksul on ettevõte astunud mitmeid samme jätkusuutlikumaks muutumise poole, näiteks kasutab ettevõte kõigis oma üksustes roheenergiat ning eelmisel suvel alustas ühe tehase katusel tööd ettevõtte esimene päikesepark.
Dagöplast juhi
Kulvo Pendra sõnul tingib vajaduse jätkusuutlikult toimetada juba ainuüksi see keskkond, kus Dagöplast toimetab. Looduskaunis Hiiumaa on ettevõttele andnud isegi oma nime – Dagö tähendab skandinaavia keeltes päevasaart.
Päikesepark katab väikese osa vajaminevast energiast, kuid elekter on toodetud keskkonnasõbralikult ja aitab energiamahukas tootmises kulusid kokku hoida. Iga samm on oluline teel kestlikuma ja ümbritsevaga arvestava tegutsemiseni.
Kulvo Pendra
Dagöplast AS juht
Rohetoetuse abil järgmisele tasemele
Kulvo Pendra on juhtinud Dagöplasti varsti pea kaheksa aastat ning ettevõttega liitumisest peale on ta näinud biolagunevate toodete võidukäiku. Jätkunud on ka rahvusvahelistumine, mis on omakorda aidanud konkurentsivõimet valdkonnas tõsta.
Aastal 2015 ostis ettevõtte Norra firma BioBag ning 2021. aastal omandas BioBag Group’i juhtiv bioplastide tootja, Itaalia ettevõtte Novamont. Ühinemised on Pendra sõnul teinud ettevõtte tugevamaks, sest see on kiirendanud tooteinnovatsiooni ning loonud uusi ärivõimalusi üle maailma.
Dagöplast panustab igapäevaselt keskkonda muuhulgas ka kilejääke ümber töödeldes, vähendades nii plastijäätmete hulka ja pakkudes biolagunevate toodetega kestlikke lahendusi erinevate sektorite jaoks.
- Biolaguneva kile vastutustundlik tootmine nõuab pidevat arengut ja uusi lahendusi. a Foto: Dagöplast
EISi toel läbi viidud roheaudit on aidanud ettevõttel veelgi süsteemsemalt läheneda roheteemadele ning näha muudatustes kohustuste asemel võimalusi. „Roheaudit on meil tänaseks tehtud ja see on andnud meile kaasatud välisekspertide abil kätte uued suunad. Toetuse teises etapis viime ellu reaalseid arendustegevusi vastavalt loodud teekaardile. Üheks mahukamatest töödest on tootmise ringikorraldamine, kuid sama tähtis on pidev teadlikkuse kasvatamine nii töötajate kui teiste huvigruppide seas,“ rääkis Pendra.
Kestlikkus loob uued ärivõimalused
Kestlikumaks muutumine pakub Pendra hinnangul uusi ärivõimalusi. „Meie pakutavad biolagunevad kotid on juba praegu heaks lahenduseks Põhjamaade omavalitsustele, et nad saaksid korraldada jäätmete liigiti kogumist. Samasuguseid arenguid on väga vaja ka kohalikul tasandil, et jäätmed saaksid uue võimaluse. Taaskasutatavad materjalid on väärtuslik ressurss, mis aitab säästa keskkonda.“ Nii näeb Pendra biolagunevatel kottidel suurt rolli plasti ringluse edendamisel ja ühtlasi äri kasvatamisel, kuna prügi ladestamine või põletamine on keskkonnale kahjulik. Komposteeritavad kotid pakuvad olulist lahendust selles lülis, et oleks mugav sortida.
EISi rohetoetus aitab Dagöplastil lähiaastatel muutuda ühelt poolt veel kestlikumaks, teisalt kasvatada tootlikkust.
Seame fookusesse biolagunevate toodete tehnoloogia arendamise, et saaksime turgu laiendada. Samuti on üheks oluliseks eesmärgiks lisandväärtuse kasvatamine töötaja kohta ning loomulikult keskkonna jalajälje vähendamine. Plastitootmise sektor on üks energiamahukamaid ning iga samm peab olema läbimõeldud.
Kulvo Pendra
Dagöplast AS juht
Teadlikkuse kasvatamisel suur roll
Plastide ja kilekottide teema ei jäta tänapäeval kedagi ükskõikseks, kuid samal ajal teeb tehnoloogia suuri edusamme ning tooted muutuvad järjest jätkusuutlikumaks. „Tasub teada, et ka biolagunevad kotid võivad olla täiesti erinevad lagunemisaja ja -tingimuste mõttes. On neid, mis lagunevad ainult tööstuslikus tingimustes, aga on ka neid, mida saab toidujäätmeid sortides või kompostides julgelt kasutada. See on koht, kus saab veelgi kasvatada teadlikkust, et millistel puhkudel milliseid pakkimismaterjale kasutada,“ selgitas Pendra.
- Dagöplasti tegevjuht Kulvo Pendra tutvustab president Alar Karisele Hiiumaa visiidi ajal 2023. aastal ettevõtte valmistavaid biolagunevaid kotte. Foto: Raigo Pajula, Presidendi Kantselei
Teadlikkuse tõstmiseks ja koostöö arendamiseks nõustab Dagöplast näiteks kodukandi Hiiumaa omavalitsust, käib konverentsidel erinevatest lahendustest ja võimalustest rääkimas ning teeb tulevikulahenduste leidmiseks koostööd teadlaste ja ülikoolidega. „Väga oluline on muuta inimeste käitumist, et taaskasutatavad materjalid jõuaksid tagasi ringlusse. Üksikult on need sammud väikesed, kuid koos on mõju kokku suur. Kui toidujäätmeid korrektselt sortida, siis hoiame palju ressurssi ja energiat kokku,“ lisas ta.
Muudatustega harjumiseks tuleb anda aega
Ettevõtte kestlikumaks muutmisel on kõige olulisem mõtteviisi muutus ning hea eeskuju. Dagöplastis on võtnud muudatuste teekonna enda kanda juhtivtiim, kes näeb jätkusuutlikult tegutsemisel uusi ärivõimalusi ja analüüsib tegevuste plaanimisel prioriteete. „Samas peame andma inimestele nende muudatustega kaasa tulemiseks aega, kellele rohkem, kellele vähem,“ tõdes Pendra. „Kiiresti saab asju ajada vaid üksi ja see ei anna oodatud tulemust. Mõttemalli muutust on vaja lisaks töötajaile ka klientide ja partnerite seas.“
- Dagöplast peab oluliseks keskkonnast ning kogukonnast hoolivat tegevust ning panustab lisaks läbimõeldud tootmisele keskkonda ka näiteks talgutega ja ise rohelust juurde luues. Foto: Dagöplast
Eesseisvad muudatused aitavad ettevõttel püsida konkurentsis, pakkuda keskkonnast hoolivaid lahendusi ning tagada äri jätkusuutlikkus ning töökohtade säilimine pikemaajaliselt. „Meie rohelist mõtteviisi toetab ka omanikfirma Itaaliast. Tänu sealsele võrgustikule oleme leidnud lisaks partnereid, kellega toode veel kestlikumaks muuta. Näiteks läksime lahusti baasil trükivärvide kasutamiselt üle vee baasil värvidele. Plaanime edaspidi biotoodangu osakaalu suurendada, katsetada uusi lahendusi erinevate sektorite jaoks ja neid turule viia.“ Kokkuvõttes ütleb Pendra, et alati on ruumi jätksuutlikumaks toimetamiseks, ning möönab, et lõpuks on keskkonnale kõige parem, kui vähem tarbida ja toota.
Seotud lood
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.