Tallinnas Tiskre asumit hakkab soojaga varustama maapõueenergia katsejaam, mis ammutab energiat rohkem kui 500 meetri sügavuselt. Kortermaja küttevõrku soojust andev katsejaam on esimene omataoline Eestis ja kogu Baltikumis.
- Maapõuest soojusenergia ammutamiseks vajaliku poole kilomeetri sügavuse puuraugu puuris inseneribüroo Steiger. Töid tehti eelmise aasta suve lõpul. Foto: Sirli Sipp Kulli/Eesti Geoloogiateenistus
„Meie energeetikasüsteem on jätkusuutlikkuse võtmes maailmas esirinnas, seda kinnitab Eesti seitsmes koht värske Maailma Energeetikanõukogu rahvusvahelises raportis. Ka täna avatav projekt näitab seda. Puhta tuleviku nimel peame otsima ja katsetama uusi keskkonnasõbralikke lahendusi ja head eeskuju saab naaberriikidest,“ ütles kliimaminister Kristen Michal. „Näiteks kasutab geotermaalenergia süsteemi Soomes Aalto Ülikooli Kunstide ja Disaini kolledž. Veel üheks esinduslikuks näiteks on Stockholmi Arlanda lennujaam, kus põhjaveest ammutatava soojuse kasutamisel hoitakse aastas nii palju soojusenergiat, millest piisaks 2000 kodu kütmiseks.“
Seotud lood
Eelmisel aastal alustas Eesti Geoloogiateenistus maapõueenergia kasutuselevõtu pilootprojektiga. Selle käigus uuritakse täpsemalt maapõueenergia potentsiaali Eesti eri paigus ning ehitatakse kaks maapõueenergia katsejaama.
Eesti saab juulis rahvusvahelise maapõue teadusuuringutega tegeleva programmi liikmeks, mis võimaldab saada uusi teadmisi näiteks tulevikumaavarade ja maa soojusenergia kasutamise kohta.
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.