Fibenoli ja Läti riigi vahel täna allkirjastatud koostöömemorandum tähendab, et Raul Kirjaneni osalusega Fibenol rajab oma tööstusliku tehase lõunanaabrite juurde ja Eesti jääb ilma 700 miljoni euro suurusest investeeringust.
Fibenol rajas oma katsetehase Imaverre, kuid tööstuslik tehas läheb lõunanaabrite juurde. Foto: Toomas Kelt
Koostöömemorandumi sõlmisid Eesti ettevõtte Fibenol ja Läti majandus-, rahandus-, põllumajandus-, energeetika- ja kliimaministrid ning Läti Investeerimis- ja Arenguagentuur (LIAA). Lepingu on mõeldud biorafineerimistehase investeeringu projekti elluviimiseks, mille koguinvesteering ulatub ligi 700 miljoni euroni.
Aasta töösturi nominent, Graanul Investi juht Raul Kirjanen tunneb, et Eesti valitsus on jätnud tööstuste probleemid tähelepanuta. Seepärast võib ka arendatav puidukeemiatehas kerkida hoopiski mõnda naaberriiki.
Ametis oleva valitsuse tegevuse aluseks olevas koalitsioonileppes on tööstuse osas rõhutatud vajadust kasutada puitu kõrgema lisandväärtusega toodete loomiseks. Üheks võimaluseks on puidu keemiline töötlemine, kuid piisava tooraineta planeeritavaid tehaseid Eestisse ei tule.
Valitsuse ülesanne on konkurentsivõimelise majanduskeskkonna loomine, mis tooks siia uusi investeeringuid ja talente, aga selle nimel tuleks nüüd tegelikult ka tööle hakata, on aasta töösturi nominent ja suurtööstur Raul Kirjanen kriitiline.
Keerulisemaid lõpptooteid tootvatel ettevõtetel läheb paremini kui allhanke ja tooraine tootmisele suunatud ettevõtetel. Biorafineerimine on puidusektori lisandväärtuse katapult, kirjutab Metroserdi rakendusuuringute keskuse biorafineerimise valdkonna juht Kaupo Reede.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.