Puidusuhkrutest on võimalik pärmiseente abil teha raketi- või laevakütust, räägiti EASi ja KredExi ühendasutuse ning Tartu Ülikooli seminaril „Puidu väärindamise tulevik.“ Uudseid võimalusi puidu väärindamiseks on veelgi.
Puidu väärindamise uuringud on paljutõotavad. Vaja oleks jõuda ka tööstusliku tootmiseni. Foto: Toomas Kelt
EASi ja KredExi ühendasutuse rakendusuuringute programmi arendusjuhi Kaupo Reede sõnul on Eesti üks olulisim ressurss puit, aga laboriarenduse ja tööstusliku tootmise vahele jääv prototüüpimise ja skaleerimise osa on meil hetkel Eestis puudu. „Siin tuleb riik appi EASi rakendusuuringute programmi ehk RUPi abil, kus saame ettevõtteid abistada teadmusmahukate tootearenduste puhul nii nõustamise ja rahastamisega. Lisaks aitame luua rakendusuuringute keskust, mis aitab ettevõtteid just selles puudujäävas arendusosas,“ kommenteeris Reede.
Idufirma ÄIO alustas koostööd puidukeemia valdkonnas tegutseva Fibenoliga. Üheskoos lahendatakse ühte biotehnoloogia suurt probleemi - kuidas viia laboris rakendatav tehnoloogia tööstuslikule tasemele.
Imaverre rajatavast Fibonoli puidukeemia katsetehase tehnoloogiast võib saada oluline samm kogu maailma puidukeemia arengus. Fibenoli koostöö ülemaailmse biotehnoloogiaettevõttega Novozymes loob võimaluse toota biorafineerimistehastes lignotselluloosi tööstuslikus mastaabis.
Metsast algavast väärtusahelast laekub riigieelarvesse maksudena 787 miljonit eurot aastas ja näib, et uus koalitsioon on teema tähtsust üldjoontes mõistnud, kirjutab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja.
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.