Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted 2022. aasta novembris püsivhindades 12,2% vähem toodangut kui 2021. aasta samas kuus. Toodang vähenes kõigis kolmes sektoris – energeetikas 3,6%, töötlevas tööstuses 13,1% ning mäetööstuses 11,1%.
- Puidu töötlemine vähenes novembris enim. Foto: Toomas Kelt
Statistikaameti juhtivanalüütik Helle Bunderi sõnul vähenes novembris töötleva tööstuse tegevusalade lõikes laialdaselt tööstustoodangu maht. „Suurema osatähtsusega tegevusaladest vähenes enim puidu töötlemine (22,4%), mille osatähtsus töötlevas tööstuses moodustab viiendiku,“ kommenteeris Bunder. Suurema osatähtsusega tegevusaladest langes väiksemas mahus ka toiduainete (3,5%), metalltoodete (4,5%) ja elektroonikaseadmete (4,6%) tootmine. Kasvu näitasid ainult mõned väikese osatähtsusega tegevusalad nagu rõivatootmine (17,5%).
Seotud lood
Energiakriis viib paljud riigid majanduslangusse, mis omakorda toob endaga kaasa välisnõudluse nõrgenemise. Eesti töötlevale tööstusele tähendab see väiksemaid ekspordivõimalusi, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina oma majanduskommentaaris.
Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted oktoobrikuus püsivhindades 5,8% vähem toodangut kui 2021. aasta samas kuus. Toodang vähenes kõigis kolmes sektoris – energeetikas 4,4%, töötlevas tööstuses 6,1% ning mäetööstuses 0,4%.
Tänavune aasta tuleb tööstussektori jaoks raske ning esimesel poolaastal tootmismahud tõenäoliselt langevad, prognoosisid Läti pangaanalüütikud. Eriti suuri raskusi on mööbli- ja puidutööstustel, kirjutab Dienas Bizness.
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.