Eesti metsamajandust mõjutavad raiepiirangud, linnurahu ja investeeringute puudus. Eesti Metsa ja Puidutööstuse Liidu (EMPL) juhatuse esimees Jaano Haidla rääkis saates “Mets ja majandus”, et eestlaste soodumus teha õhinapõhiseid otsuseid võib saada puidutööstusele saatuslikuks.
- Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu juhatuse esimees Jaano Haidla märgib, et puidutööstuse jätkusuutlikkuse tagamiseks on aga vaja investeeringuid, aga need on praegu langustrendis. Foto: Johanna Adojaan
Metsamajandusel on praegu raske aeg. “Seda tööstusharu täna võib võrrelda ujujaga, kes on sattunud viie majandusaasta sügavusse: hing on kinni, kopsud veel jaksavad hapnikku hoida, aga vaikselt juba kipitab,” rääkis Jaano Haidla Äripäeva raadiosaates “Mets ja majandus”. “Varbad justkui ulatuvad põhja, aga tõuget veel anda ei saa, et tõuseks pinnale,” lisas ta.
Seotud lood
Lisatud eksportijate TOP 10!
Läinud aastal kaotas Eesti puidutööstus kõvasti nii koondkäivet kui –kasumit – käive langes ligi 20%, kasumi langus oli lausa 57%, selgub värskest Äripäeva infopanga puidutöötuse aastaraportist.
Raskustest hoolimata on tunneli lõpus siiski valgus, sest Eesti keskmise puidutööstuse bilanss on likviidsuse ja võlakoormuse osas tugev ning suudab kriisile vastu seista, kirjutab Swedbanki metsa- ja puidutööstuse sektorijuht Alvar Mällo puidutööstuse TOPi tulemusi kommenteerides.
Palk põrus
Tänavune puidutööstuse TOP näitab ilmekalt kriisi sektoris – esikolmik koosneb teadaolevalt esmakordselt vaid ühe valdkonna ettevõtetest ehk vineeritootjatest. Eelmiste aastate edukad on langenud sel aastal kolmanda kümne piirile.
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.