Tartu tehnoloogiaettevõtte BiotaTec OÜ arendustöö metallide biokaevandamise vallas loob võimalusi toota tööstusjääkidest nagu elektroonikaromud ja metallimaakide jäägid puhast metalli. Nõudlus haruldaste metallide järele maailmas aina kasvab.
- BiotaTec OÜ teadusjuht Priit Jõers tutvustab Vabariigi Presidendile ettevõtte esimest demo-sklaales reaktorit. Foto: Sulev Kuuse
Viimase aastaga on ettevõte teinud läbimurdelisi arendusi kriitiliste toormete hulka liigituvate metallide biokaevandamise tehnoloogiates. Arendustöö tulemusena saadakse erinevate mikroorganismide abil elektroonika romust, kaevandus- ja tööstusjäätmetest ning madala metalli-sisaldusega maakidest senisest oluliselt kiiremini ja keskkonnasäästlikumalt kätte tänapäeval kriitilise tähtsusega metalle nagu vanaadiumi, skandiumi, neodüümi, praseodüümi ning ka väärismetalle, palladiumi ja kulda.
Seotud lood
Tartu biotehnoloogia ettevõte BiotaTec OÜ on arendamas välja maailmas läbimurdelist elektroonikajääkide väärindamise tehnoloogiat. Selle abil saavad elektroonikajäätmeid töötlevad ettevõtted pikendada väärtusahelat, eraldades bioleostamisega kasutatud trükiplaatidest väärismetallid.
Viisteist aastat tagasi, 2007. aastal, asutati Tartus osaühing BiotaTec (varasema nimega BiotaP). Algselt tegeleti keskkonnauuringutega, kuid 2010. aastal muudeti suunda ja otsustati hakata tegelema metallide kaevandamisega. Tundub kummaline, kuid kaevandusi ja tohutuid maagirikastamisvabrikuid see ei tähenda. Nimelt tegeleb BiotaTec biokaevandamise tehnoloogiatega.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.