Euroopa Liit kavatseb oma gaasiimportijatele pakkuda lahendust, kuidas vältida Venemaalt kütuse ostmisel sanktsioonide rikkumist ja samal ajal tõhusalt rahuldada president Vladimir Putini nõuet maksta gaasi eest rublades.
- Euroopa üks suurim gaasiühenduse sõlmpunkt Austrias. Siia saabub rohkelt Venemaalt imporditud gaasi. Foto: AFP/Scanpix
Bloomberg kirjutab, et uues gaasimaksete juhendis kavatseb Euroopa Komisjon öelda, et ettevõtted peaksid selgelt väljendama, et nad loevad oma kohustused täidetuks, kui nad on maksnud gaasi eest eurodes või dollarites. See oleks ka vastavuses kehtivate lepingutega. Euroopa Liidu täitevorgan ütles valitsustele, et juhised ei takista ettevõtetel Gazprombankis kontot avamast ja võimaldavad neil osta gaasi vastavalt Euroopa Liidu sanktsioonidele pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse.
Seotud lood
Need Eesti ettevõtted, kelle tegevus sõltub gaasist, valmistuvad tarbimist vähendama ja investeerivad üleminekusse teistele kütustele. Nad ei välista ka oma toodangu hinnatõusu.
Eile toimus Poola-Leedu äsja valminud gaasitoru pidulik avamine. Uus gaasiühendus tähendab lõppu Balti riikide ja Soome gaasiturgude isoleeritusele Euroopa gaasivõrgust.
Alexela Grupp asub Paldiski veeldatud maagaasi (LNG) terminali rajama koostöös investeerimisfirmaga Infortar, millele kuulub muu hulgas Eesti Gaas ja suurosalus Tallinkis.
Ukraina sõja mõjud on käes ja tekitavad pea kõikide sektorite ettevõtjatele ohtralt muresid. Ümber tuleb mõelda, kust saada toorainet ja materjali, kuidas tulla toime meeletu hinnatõusuga ja kuidas teha muutusi, kui miskit pole võimalik prognoosida.