Eesti elektroonikatööstustel on juba pikemat aega kitsas käes kiipide leidmisega, mille hinnad "muud ei tee, kui tõusevad". Järgmise põntsu annab koroonaviirusest tingutud tehaste ja ühiskonna sulgemine Shanghais.
- Elektroonikakomponente on üha raskem saada, kuid tehnika nõudlus muud kui kasvab. Foto: Raul Mee
Alates koroonaviiruse tulekust on Hiina tehastes – kus peamiselt kiipe toodetakse – töö olnud häiritud. Nagu ka praeguse lockdown'i tõttu Shanghais – 23. märtsil peatati kõigis tehastes töö ja linnaelanikud pidid kodudesse jääma.
Termoelektroonikat tootva ja müüva firma Ouman Estonia OÜ juhatuse liige Erik Keerberg ütles, et neil on Shanghais vähe partnereid, rohkem on neid teistes Hiina piirkondades. Ta ei osanud öelda, kui palju ühiskonna sulgemine seal nende tegevust hakkab mõjutama, ent elektroonikatööstuse jaoks on tarvilike materjalide turg tema sõnul nagunii punases. „Elektroonikaturg on juba poolteist aastat käpuli, kas seal on hetkel mingisugune mõju Shanghai piirkonnal… võimalik, et on, aga seda on meil hinnata praktiliselt võimatu,“ ütles ta.
Pikemalt saab lugeda
Äripäevast.
Seotud lood
Eesti geograafiline asukoht võib hakata mõjutama välisinvesteeringuid ja paljudel juhtudel ilmselt tõstetakse meie riskitaset, hindab Eesti Elektroonikatööstuse Liidu juht Arno Kolk Venemaa ja Ukraina sõja võimalikke tagajärgi.
Peame mõistma ja leppima, et maailma mastaabis on Eesti väike ning ühiselt tegutsemine on arenguks ja silmapaistmiseks vältimatu, kirjutab rahvusvahelise elektroonikatootmisettevõtte Incap president ja Eesti Elektroonikatööstuse Liidu volikogu esimees Otto Richard Pukk arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.