Sarnaselt teiste energiakandjatega kompab hinnarekordeid ka peamiselt laevakütuse lisandina kasutatav põlevkiviõli, mis võiks Viru Keemia Grupi tegevjuhi Ahti Asmanni sõnul kuhjaga ja küllaltki lihtsa vaevaga asendada lõviosa Eesti maagaasi tarbimisest.
- VKG juhatuse esimehe Ahti Asmanni sõnul on põlevkiviõli maagaasile lihtsasti teostatav alternatiiv, sest ei nõua katlamajades suuri investeeringuid. Foto: Andras Kralla
„Ukraina sõja ning Venemaale kehtestatud sanktsioonide tõttu on volatiilsus turul kasvanud veelgi ning üksikutel hetkedel on esinenud ka uusi hinnarekordeid,” sõnas Asmann.
Kui laevakütuste turul pole VKG suuri muutusi täheldanud, siis nõudluse kasvu on Asmanni sõnul näha Euroopa suunal katlakütuste sektoris. „Põlevkiviõli on väga lihtsalt teostatav alternatiiv maagaasile, kuna selle kasutuselevõtt ei nõua paljudes katlamajades suuri investeeringuid.”
Alexela kontserni kuuluva Kiviõli Keemiatööstuse kommunikatsioonijuhi Gerli Romanovitši sõnul pole seni keegi tundnud huvi selle vastu, et kasutada nende toodangut alternatiivina mõne teise energiakandja asemel. „Kas seda juhtub tulevikus, on raske prognoosida, nagu ka seda, kuidas sõda Ukrainas kogu meie sektorit mõjutab,” sõnas Romanovitš.
Pikemalt saab lugeda
Äripäevast.
Seotud lood
Eestil puuduvad läbimõeldud seisukohad Euroopa kliimapöörde läbirääkimistel osalemiseks ning siseriiklikult siduv poliitika, mida toetaks ühiskondlik kokkulepe, leiab põlevkiviõlitootja Viru Keemia Grupi juht Ahti Asmann. Selle tulemusel kannatab investeerimiskeskkond ning tekib oht, kus meie kliimaeesmärgid pannakse meie eest paika.
Viru Keemia Grupi juht Ahti Asmann rääkis saates "Kuum tool" aastaid kestnud salajasest kohtuvaidlusest riigifirma Eesti Energiaga.
Viimaste aastate hinnatippe ületav toornafta on kõrgustesse kergitanud ka peamiselt laevakütuse lisandina kasutatava põlevkiviõli hinna, kuid Eesti tootjate sõnul on sektori väljavaade Euroopa roheleppe tõttu hägune.