“Tänavuse septembri tulemusi hinnates saame juba rääkida kõigi aegade õlitootmise rekordist Eesti Energias,” lahkab Lipatov ettevõtte tulemusi ja keemiatööstuse suurimat kasumit.
Kolmandas kvartalis tootis ettevõte 85 800 tonni põlevkiviõli, sellest 38 400 tonni septembris, mis on rekordiline ühe kuu tulemus. “Põlevkiviõli müüsime kolmandas kvartalis 93 000 tonni. Tootmisnäitajad kasvasid võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 6% ja müüginäitajad lausa 20,5%,” on Lipatov rahul.
Otsitakse uut kasvu
Järgmise aasta olulisteks märksõnadeks jäävad ettevõttel endiselt efektiivsus ja uute kasvuvõimaluste leidmine.
See aitaks tagada jätkusuutliku tegevuse muutlikes turutingimustes, säilitades tootmisvõimekusi selliselt, mis võimaldavad kiirelt reageerida ja maksimaalse efektiivsusega toota põlevkiviõli igal hetkel, mil turutingimused seda toetavad.
Mis on mis
Eesti Energia Õlitööstus AS
Toodab ja müüb puhastatud naftatooteid, põlevkivist vedelkütuseid, gaasi ja elektrienergiat.
Asutatud 2007
Omanik riigile kuuluv Eesti Energia AS
Juhatuseesimees Dmitri Lipatov
Käive mullu 118,5 mln eurot, kasvas aastaga 15%.
Ärikasum mullu 26,8 mln eurot, vähenes aastaga kolmandiku võrra. Nii käibelt kui kasumilt mullu suurim keemiatööstusettevõte.
Töötajaid 348
Lipatov selgitab, et Eesti Energia on arendanud välja Enefit tehnoloogia, mis võimaldab lisaks põlevkiviõlile ja -gaasile toota jääksoojusest ka elektrit. Sellise koostootmise tulemusena saab põlevkivist kätte rohkem energiat ning ühtlasi vähenevad jääksoojuse ärakasutamise ning põlevkivigaasil põhineva elektritootmise CO2 heitmed kuni 40%. “Enefit tehnoloogia tõhusus tuleneb kaevandatud põlevkivi 100% kasutamisest – käiku lähevad põlevkivi kõik fraktsioonid. Sel moel kasutame maksimaalselt ära olemasoleva primaarenergia potentsiaali. Enefit tehnoloogiasse on koondatud tohutud tööstusliku õlitootmise kogemused, mis on saadud enam kui 100aastase põlevkivi töötlemise ajaloo jooksul Eestis,” selgitab ta edu tagamaid.
Vabaturg muudab sektorit
“Olukord energeetikasektoris on viimase paari aastaga kardinaalselt muutunud ning oleme läbi viinud mitmeid efektiivsust tõstvaid projekte. Möödunud aasta jaanuaris alustasime Eesti Energias Industry programmiga, mis vaatab üle kogu kontserni põhilised tootmisprotsessid ning kaardistab võimalusi selleks, kuidas saavutada suurem efektiivsus läbi tööstuse digitaliseerimise,” lisab ettevõtte juht.