Viiendik ettevõtjaid plaanivad investeeringuid teadus- ja arendustegevusse suurendada, selgus Eesti Tööandjate Keskliidu küsitlusest Tööandjate Majandusspidomeeter.
- Aktsiiside tõus on teema, mis ettevõtjate hinnangut jätkuvalt negatiivse poole kallutavad. Foto: Andras Kralla
Eesti majanduse edenemise tempo on ettevõtjate hinnangul väga vaikselt, kuid siiski järjekindlalt tõusmas, kolme kvartaliga on kiirus kasvanud 75-lt kilomeetrilt tunnis 77-le, selgus küsitlusest.
"Viiendik ettevõtjaid plaanivad investeeringuid teadus- ja arendustegevusse suurendada, kuna see on hädavajalik välisturgudel karmis konkurentsis püsimiseks. Ka rahulolematus valitsuse tegevusega on seekord vähenenud," kommenteeris Eesti Tööandjate Keskliidu analüütik Raul Aron pressiteates. “Spidomeetri näidul ei lase aga piisavalt kiiresti edeneda ettevõtjate aina süvenev mure inimressursi pärast.“
Vene turu ärakukkumine lõi toidutööstuses hinnad alla. Aroni sõnul on kõigi sektorite ettevõtjate arvates suurimaks takistuseks Eesti majanduse arengus vähene nõudlus. Paljud ettevõtjad, kes investeeringute vajadust tunnistasid, tõid probleemina esile järjest vähenevad marginaalid, mis jätavad investeeringuteks vähe vahendeid. Vene turu n-ö ärakukkumine on näiteks toiduainetööstuses löönud hinnad alla kogu Euroopas.
„Paljudes sektorites tehakse aga jätkuvalt suuri investeeriguid IT-sse, nende maht oli juba eelmisel aastal buumi tasemel ja ei näita õnneks vähenemise märke,“ ütles Aron ja lisas, et ilmselt sõltub reaalne investeerimine lähitulevikus sellest, kui hästi õnnestub valitsusel ja maailmamajandusel investorit julgustada riske võtma.
Hinnang valitsuse tegevusele on paranenud. Majandusspidomeeter uurib ka ettevõtjate hinnangut valitsuse tegevusele ettevõtluskeskkonna edendamisel. Kui positiivset mõju näevad jätkuvalt vaid üksikud ettevõtjad, siis seekord on võrreldes eelmise kvartaliga 8 protsendi võrra vähenenud nende vastanute arv, kes valitsuse tegevust negatiivselt hindasid. Selle võrra on suurenenud valitsuse tegevuse mõju neutraalseks pidavate ettevõtjate hulk.
Aroni sõnul võib positiivsete näidetena valitsuse tegevusest esile tuua arutelud elektrienergia suurtarbijatele maksukoormuse vähendamiseks – see lahendus aitaks tööstusettevõtteid palju ja seda oodatakse pikisilmi. Ettevõtjaile meeldib ka, et ametiautode maksustamise debatis on jõutud konkreetsete lahendusettepanekuteni (kuigi süsteem võiks olla veelgi lihtsam).
Kütuse- ja alkoholiaktsiis ning vähem kui poole aasta pärast kehtima hakkav majutusasutuste kõrgem käibemaks on teemad, mis ettevõtjate hinnangut jätkuvalt negatiivse poole kallutavad. Samuti mitmed uudised riigile kuuluvate ettevõtete juhtimise vallast, sh ka Eesti Rahva Muuseumi restorani arendus kui näide laienevast riigikapitalismist. See ei lähe küll otseselt valitsuse kapsaaeda, kuid Riigikogu otsus lükata tagasi sotsiaalmaksu lae kehtestamise eelnõu tegi meele mustaks paljudel ettevõtjatel (lisaks IT-sektorile ka tööstuses), kellele see oleks olnud üheks õlekõrreks kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu palkamisel.
Tööandjate Majandusspidomeetriga mõõdab Eesti Tööandjate Keskliit ettevõtjate hinnangut majanduse olukorrale ja rahulolu valitsuse tegevusega ettevõtluskeskkonna parandamiseks. Spidomeeter ilmub iga kvartali teise kuu esimesel nädalal ja koosneb ettevõtjate hinnangust möödunud kvartalile ning järgmise kuue kuu prognoosist.
Tööandjate majandusspidomeeter põhineb ligi tuhande ettevõtja vastustele. Küsitluse viib läbi Eesti Konjunktuuriinstituut.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Saavad, vähemasti uue Opel Frontera näitel, mille korral on hübriidajamiga sõiduki (GS-varustuses) ja soodsaima täiselektrilise versiooni hinnaerinevuseks vaid 900 eurot. Kui te ei usu, siis minge ja uurige lähimas Opeli esinduses ise järele. Lisaks leiate sealt teisegi Opeli linnamaasturite alase uudise, milleks on auhinnatud Grandlandi teine põlvkond.