Maaeluministeerium saatis uuele kooskõlastusringile Eesti maaelu arengukava 2014–2020 meetme määruse, millega plaanitakse toetada põllumajandustootjate enamusosalusega ühistulise piimatööstuse rajamist 15 miljoni euroga. Taotlustingimustesse lisati nõue, mis tagaks projektis senisest suurema hulga piimatootjate osaluse.
„Eesti maaelu arengukavast toetatav ühistulise piimatööstuse rajamine peab aitama võimalikult paljudel kohalikel piimatootjatel saada suuremat sissetulekut. Kui põllumehed hakkavad ühiselt oma toodangut töötlema, siis paraneb oluliselt nende positsioon turul,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse. „Seepärast tegime meetmesse muudatuse, mille järgi peab toetuse taotleja osanikeks või liikmeteks olevate piimatootjate tootmismaht moodustama vähemalt 25% kogu Eesti piimatoodangust.“
Määruse eelnõuga saab tutvuda eelnõude infosüsteemi vahendusel
http://eelnoud.valitsus.ee. Eesti maaelu arengukavas 2014–2020 on ühistuliste suurprojektide tarvis ette nähtud kokku 18 miljonit eurot, millest ühistulise piimatööstuse rajamist toetatakse 15 miljoni euroga.
Eesti maaelu arengukava 2014–2020 on Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist ja Eesti riigieelarvest rahastatav programm, mille raames toetatakse põllumajanduse ja maaelu arengut kokku ligi ühe miljardi euroga. Uus maaelu arengukava keskendub viiele valdkonnale – teadmussiire, konkurentsivõime, toidutarneahel, keskkond ning maaettevõtlus ja kohalik algatus.
Seotud lood
Paljud meist mäletavad juba 80ndatel nii mandril kui Saares tuntust kogunud omaaegset “Saaremaa leiba”, mida siis mandri-inimesed Saarde sattudes koju kaasa ostsid. Eks see oli nii praeguseni. Ent mis on Saaremaa toidu fenomeni taga?
Pankur Rasmus Raski kolm aastat tegutsenud ettevõtte La Muu aastakäive on umbes 600 000 eurot ehk selle põhjal on jäätisetootjast kasvanud praeguseks üks suurimaid mahetootjaid Eestis.
Tere piimatööstusele piima vahendanud Oliver Kruuda äripartneri Aivo Pärna firma UP Varud on piimatootjatele võlgu üle kahe miljoni euro, olles seejuures võlausaldajate esindaja sõnul maksejõuetu ning Pärna lähikondsetele rahast tühjaks kanditud.
Kuigi Eesti piimatootjad jäid sundolukorras piimamüügi lepingute muutmise tõttu ilma kümnetest miljonitest eurodest, ei pea osa neist tagantjärele kohtus rusikatega vehkimist heaks tooniks, sest sellega lüüakse nuga selga eelkõige omadele.