Ettevõtted saavad elektribörsiga ka ise arveldada, kuid sellist teenust pakub Eestis praegu vaid SEB.
SEB Global Transaction Services divisjoni juhi asetäitja Kristiina Koel ütles, et Nord Pooli arveldusteenuste vahendamine tähendab Eesti ettevõtetele mugavust ja võimaldab paremat likviidsuse juhtimist. "Oleme tihendanud koostööd suurettevõtetega, mis pärast elektrituru avanemist energiaga kauplevad," lisas ta.
Riigi Kinnisvara ASi juhatuse liige Elari Udam rääkis, et RKAS ostab börsilt elektrit kolme vangla tarbeks ning on garantii- ja makseküsimused lahendanud maakleri abil.
Udami sõnul on esimesed kaks kuud liiga lühike aeg, et öelda, kas nende maakleri Nordic Power Managemendi vahendusel soetatud börsielekter tuleb pikemas plaanis Eesti Energia fikseeritud hinnaga elektrist odavam. "Praegu oleme saanud õige vähe odavamalt, nii 3-4%, see võib aga sügisel kuhjaga tagasi tulla," vihjas Udam.
Kommentaar
Aivar TihaneEesti Energia Energiamüügi direktor
Oluline täpsustus elektribörsil osalejatele on, et Eesti Energia ei vahenda börsielektrit, vaid pakub elektribörsiga indekseeritud hinda kogu kliendi tarbimisele. See muudab kliendile ostmise lihtsamaks, kui lisada veel mugava arvelduse, garantiide puudumise ja soodsad maksetähtajad, on selge, et üldjuhul ettevõtete valib koostöö energiamüüjaga.
Eesti Energia pakkumine klientidele kombineerib turuga indekseeritud hinna stabiilse tootja võimalustega pakkuda soodsat fikseeritud hinda pikaks perioodiks, mida börsilt ostes praegu ei saa tagada. See tähendab, et ettevõte fikseeriks hinna suuremale osale oma energiavajadusest ära, et kaitsta ennast hinnamuutuste eest elektriturul. Kuna Baltimaades lähiaastatel tootmisvõimsusi eriti juurde ei teki ja majanduse kosumisel on oodata ka tarbimise olulist kasvu, siis on elektrihinna riski maandamine tulevikus paljudele ettevõtetele vägagi oluline.