Endine president Arnold Rüütel laseb oma
Laimjala vallas Rannakülas asuvale maatükile üles seada väikese võimsusega
elektrigeneraatori, mis ammutab energia tuulest ja päikesest.
“Selle ülesseadmine pole tegelikult minu initsiatiiv, vaid ettevõtjad ja teadusemehed tahavad katsetada väikesevõimsuselist tuulegeneraatorit, millest piisaks popsikoha energiaküsimuste lahendamiseks,” lausus endine riigipea Arnold Rüütel, kellel on Laimjala vallas mitu mereäärset kinnistut, kirjutas Meie Maa.
“See pole muidugi selline tuulegeneraator, mida mitmel pool Saaremaal on püsti pandud tööstusliku elektrienergia tootmiseks,” nentis Laimjala vallavalitsuse ehitus-majandusnõuniku Ado Aus, kelle andmeil püstitatakse Rüütli maale 18 meetri kõrgune mast, kus 3,5 kW võimsusega elektrigeneraator. Lisaks sellele on Ausi sõnul kavas varustada generaator ka päikesepaneelidega.
“Praegu ei ole üldse veel teada, kas see asi toimima hakkab ja ennast ka ära tasub, kuid miks mitte katsetada?” sõnas Aus.
Rüütli sõnul on ta osaline suuremas katseprojektis, kus mitmele poole Eestisse pannakse püsti erineva võimsusega tuulegeneraatorid.
“Asja taga on Volta mehed, kes töötavad koostöös mitme ettevõttega välja erineva suurusjärguga generaatoreid,” osutas Rüütel. “Nende katsetamiseks olen ka mina nõusoleku andnud.”
1899. aastal asutatud Volta on tuntud elektrimootoritootjana, kuid tegeleb kodulehe andmeil ka 0,4 kuni 30 kW tuulegeneraatorite detailide väljatöötamise ja arendamisega.
“Selle suve jooksul kavatseme teha 10 kW katsepaigaldise ning eramaja energeetilise süsteemi ümberehituse,” teatab Volta koduleheküljel. “Katsepaigaldise eesmärk on mõõta reaalseid tuuleenergiavoogusid Tallinna lähistel ning luua lihtne turustatav süsteem eramajade kütte- ja elektrikulude vähendamiseks.”
Arnold Rüütli sõnutsi on kuni 4 kW võimsusega tuulegeneraatoreid nõukogude ajal koduse majapidamise elektrivajaduse rahuldamiseks palju kasutatud ning isegi praegu võib mõni veel töökorras olla.
“See on ju igati hea, kui majapidamine saab toota enda vajaduse järgi puhast elektrit, millest piisab valgustuse, külmkapi ja ehk ka mingi kütte tööshoidmiseks,” lausus Arnold Rüütel. “Ja ilusa ilmaga aitab akusid laadida ka päikesepatarei. Kokku on tegemist suhteliselt stabiilselt töötava lokaalse vooluandjaga.”
Seotud lood
Portugali metallitootja Martifer SGPS SA
maksis Navalria SA laevatehase eest 4,6 miljonit eurot (71 mln krooni), vahendas
Bloomerg.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.