Mertsina: töötleva tööstuse kasvu ohustab väliskeskkonna suurenenud ebakindlus
Tööstusettevõtete kindlustunne on viimasel ajal küll paranenud, kuid jääb veel nõrgemaks pikaajalisest keskmisest, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina. Foto: Raul Mee
Möödunud aastal vähenes töötleva tööstuse tootmismaht 4%. Tegu oli juba kolmanda langusaastaga. Tootmismaht kahanes kolmveerandis töötleva tööstuse tegevusaladest. Ligi pool langusest tuli puidutööstuse tootmismahu vähenemisest, suurim positiivne mõju oli aga toiduainetööstuse tootmismahu kasvul.
Statistikaameti andmetel tootsid tööstusettevõtted 2024. aastal püsivhindades 4% vähem toodangut kui aasta varem. Tööstuse kolmest sektorist kahanes tootmine töötlevas tööstuses 4,4%, energeetikas jäi see samale tasemele ning mäetööstuses kasvas 2,9%.
Eesti tööstustoodangu näitajad pakuvad põhjust nii muretsemiseks kui ka mõõdukaks optimismiks, tõdevad majanduseksperdid tänaste statistikaameti tööstustoodangu andmete valguses.
Eesti tööstussektor näitas 2024. aasta lõpus langustrendi, mis tuli mõnevõrra üllatusena, arvestades varasemaid kasvumärke oktoobris ja novembris, rääkis LHV makroanalüütik Triinu Tapver Äripäeva raadio hommikuprogrammis.
Ühe ettevõtte alalt ehitusmaterjalide või kütuse vargus on ärile suur kahju. Kui süttib tootmishoone või masin, võib see tähendada mitu miljonit varakahju ning halvemal juhul ohtu inimeludele. Varajane riskide maandamine ja mitu sammu ette mõtlemine võib õnnetuse korral päästa terve äritegevuse.