Praegu toimub jätkuv tööstuse olukorra halvenemine, lihtsalt natuke aeglasemas tempos kui varem. Kasvust oleme me ikka veel kaugel, kirjutab Bigbanki peaökonomist Raul Eamets.
Eile avaldatud kuised tööstustoodangu andmed tekitavad kahetisi tundeid. Kui vaadata mahuindeksit, millega püütakse hinnata tööstuse reaalsete näitajate muutust, siis mahuindeks kasvas natuke võrreldes eelmise kuuga. Kui veebruaris oli mahuindeks 85, siis märtsis 85,7. Need numbrid näitavad trendi ehk siis sesoonsed kõikumised on maha arvatud. Võrdlus käib 2021. aastaga, mis on võrdsustatud 100-ga. Seega toodame täna 15% vähem kui 3 aastat tagasi ja kui jätta vahele koroonakriisist tulnud kukkumine, siis on meie tööstustoodangu maht sama suur kui oli oktoobris 2018 ehk siis rohkem kui 5 aastat tagasi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Statistikaameti andmetel vähenes 2024. aasta märtsis tööstustoodangu maht võrreldes mulluse märtsiga 5,7%. Tööstuse kolmest sektorist kasvas toodang pisut mäetööstuses (0,4%), kuid kahanes 6,5% töötlevas tööstuses ja 4,4% energeetikas.
Kuigi töötleva tööstuse tootmismaht märtsis vähenes aastases võrdluses juba 22. kuud järjest ning näitas vaid languse taandumist (-6,5%), siis kuises võrdluses (sesoonselt ja kalendripäevadega korrigeerituna) see kasvab, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Teist kuud järjest kasvanud tööstustoodangu tootmismaht annab lootust, et tööstus väljub langusest varem, kui prognoositud. Samas võib tõusu hakata kiirelt pärssime ettevõtete konkurentsivõime langus, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Tööstuse vaates on pilt eksporditurgudel endiselt kole, kuid tillukesi märke nõudluse paranemisest on märgata, kirjeldab olukorda meie tööstustoodangu ekspordis SEB majanduanalüütik Mihkel Nestor.
Tulevikukindel tööstus vajab hooneid, mis on nutikalt planeeritud, energiatõhusad ning lihtsalt kohandatavad vastavalt muutuvatele vajadustele. Need omadused ei taga mitte ainult efektiivset tootmist, vaid aitavad ka hoida püsikulusid kontrolli all ja tagavad hoone pikaajalise kasutatavuse.