Lenno Uusküla: ekspordi väljavaade on mõõdukalt optimistlik
Juba kolmandat kuud järjest on näha Eesti päritolu kaupade eskprodi kasvu ja see annab vaikselt kindlust tööstussektori madalseisu lõppemisest, kirjutab Luminor Eesti peaökonomist Lenno Uusküla tänaste väliskaubanduse andmete valguses.
Luminor Eesti peaökonomist Lenno Uusküla. Foto: Liis Treimann
Eelmise aasta novembris ületas Eesti päritolu kaupade eksport aastavarasema aasta novembri taset 6,1 protsenti ja kogueksport eelneva aasta taset 3,2 protsendiga. Juba kolmandat kuud järjest on aastavõrdluses näha olnud kasvu. See on kauaoodatud areng ja annab vaikselt kindlust meie eksportiva sektori madalseisu vaiksest lõppemisest. Mahtude kasvu oli näha ka juba varem avaldatud töötleva tööstuse andmetest.
Statistikaameti andmetel kasvas kaupade eksport 2024. aasta novembris võrreldes eelmise aasta sama ajaga 3%, import jäi samale tasemele. Kaupadest eksporditi enim elektriseadmeid.
Kuigi viimaste kuudega võrreldes oli novembri tööstustoodang tõusus, ei tasu unustada, et 2022. aastast oleme maas veel 16%, kirjutab Luminor Eesti peaökonomist Lenno Uusküla.
Estonian Celli juhatuse liikme lepingus oli “üllatusmunana” kirjas ka lehmad ja teravili
12 aasta eest suurtööstuse Estonian Celli juhatuse liikme kohale kandideerides ei teadnud Siiri Lahe lehmadest, silost ja viljakoristusest midagi, sest alles pärast konkursi võitu selgus, et “komplektis” on lisaks Austria perefirma omanduses oleva puitmassitehase juhtimisele ka “üllatusmuna”.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.