Töötleva tööstuse tootmismahud on kahanenud alates eelmise aasta juunikuust ja kuigi lähikuudel võib tootmismahtude langus jätkuda, siis edaspidi võiks see tempo hakata aeglustuma ja põhi paistma, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor värskes majandusprognoosis.
- Mihkem Nestor Foto: SEB Pank
Lõppeval nädalal uuendas SEB prognoose nii Eesti, kui meie peamiste kaubanduspartnerite majanduse väljavaate osas. Imepärast majanduskliima paranemist pole viimased kuud endaga kaasa toonud, sestap oleks palju oodata, et ka prognoosid majanduskasvu püstloodis ülespoole sööstmist lubaks. Teisalt ei tasu arvata, et meid ka suur katastroof ees ootab. Pärast 2,5% suurust majanduslangust sellel aastal, Eesti sisemajanduse kogutoodang 2024. aastal kasvab, küll vaid napi 0,4% võrra. Tõsisem taastumine leiab aset alles 2025. aastal kui majanduskasvuks kujuneb SEB hinnangul umbes 3,5%.
Seotud lood
Majanduses on pikalt valitsenud vastuolu, kus SKP langeb, ent tööhõive on kõrge ja palgad aina tõusevad. Kahjuks ei saa see lõputut kestma jääda ja ilmselt on sügisel oodata korrektuuri, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Eesti on sattunud sügavasse majanduslangusesse, mida põhjustab väga kiire inflatsioon ja ekspordinõudluse madalseis, kirjutab värskes majanduskommentaaris SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor. Väljavaade peaks paranema parimal juhul 2023. aasta teises pooles, ent seni aitab tuju üleval hoida endiselt kiire käibe- ja palgakasv.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.