Kaitsetööstusfirma Milremi asutaja ja juht Kuldar Väärsi keskendub praegu ettevõtte pikaajalisele strateegiale ja valmistab ette viie aasta pikkust arengut. “Aastal 2030 oleme globaalne liider maismaarobootika terviklahenduste turul,“ märgib tippjuht, kelle sõnul on just 2025. aasta ettevõtte jaoks murranguline.

- Maismaa roboteid tootva Milremi juht Kuldar Väärsi sõnas: “Julgen öelda, et ega täna pole Milrem vähem minu laps, kui ta oli enne uue suuraktsionäri sisenemist”.
- Foto: Andras Kralla
Samas lisas Väärsi, et loodab ära tunda ka hetke, kui tema juhina peaks muutuma ettevõtte arengu pudelikaelaks. Kui nii peaks minema, poleks Väärsil mingi probleem firma tegevjuhtimisest kõrvale astuda. “Aga aktsionärina ma Milremist välja astuda ei taha,” märkis ta.
Kaitsetööstusfirma Milrem alustas 2013. aastal kahe inseneriga. “Ja kui need kaks inseneri mulle ütlesid, et kolmandat on juurde vaja, siis uurisin põhjalikult, miks. Mida see kolmas insener siis teeb? Ja täna on meil 300 inseneri,” meenutas ettevõtte asutaja Kuldar Väärsi. Ta lisas, et praegu on väga kiired ajad ja ta praktiliselt „elab lennukis”. Kokku on ettevõttes enam kui 400 töötajat.
Umbes viis aastat tagasi käis Väärsi läbi suure hulga Euroopa erinevaid investeerimisfonde, sest otsis Milremi arenguks raha. Ükski Euroopa suur fond toona kaitsetööstusfirmadesse ei investeerinud. Kõigi vastus oli “ei”. Samas USA suurtel investeerimisfondidel seda piirangut ei olnud ja nemad investeerisid kaitsetööstusfirmadesse. “Nii tekkis Euroopa Liidus kaitsetööstuse innovatsioonis mahajäämus, aga sõda Ukrainas muutis seda kõike,” ütles Väärsi.
Tänaseks on Milrem veidi enam kui kaks aastat tegutsenud koos uue omaniku, Araabia Ühendemiraatidele kuuluva Edge Groupiga.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti kaitsetööstusettevõtted Milrem Robotics ning Vegvisir allkirjastasid koostöölepingu mehitamata sõidukite olukorrateadlikkuse edendamise nimel.
Robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics ning juhtiv ülemaailmne lennundus- ja kaitsetööstusettevõte Hanwha Aerospace allkirjastasid koostööleppe mehitamata lahingumasinate ja teiste maismaa robootikasüsteemide arendamiseks ja turustamiseks.
Eesti president Alar Kariselt saab riikliku teenetemärgi tänavu ka kaitsetööstuse edendaja ja ettevõtte DefSecIntel asutaja Jaanus Tamm, kes ütles pikas intervjuus Äripäeva raadios, et sellest sektorist tuleb Eestile lähikümnendil mitu uut miljardifirmat ehk ükssarvikut.
Kariibi meres asuvatel Kaimanisaartel registreeritud Shellona Ltd maksis endise kaitseministeeriumi kantsleri Kusti Salmi ja erukindralmajor Veiko-Vello Palmi juhitavasse kaitsetööstusettevõttesse Frankenburg Technologies OÜsse 1,5 miljonit eurot ning sai ettevõttes osaluse.
Moodsad laolahendused sisaldavad lisaks digitaalsele tarkvarale ning robottõstukitele pool- ja täisautomaatseid riiulisüsteeme, tornladusid ning komplektseid turvalahendusi, mis lahendavad kogu ettevõtte siselogistika. Willenbrock Baltic OÜ projektijuht Jaan Viita rõhutab, et oluline on vaadata siselogistikat tervikuna, sest vaid nii saab välja töötada maksimaalset kasu toova terviklahenduse.