Eesti idusektoris näitab tugevat kasvu kaitsetööstus, mida kujundavad geopoliitilised konfliktid ning veavad raskuseid võimalusteks muutvad asutajad. Investorite sõnul võib just kaitsetööstusest saada Eesti idusektori lipulaev.
Startup Estonia andmetel tegi kaitsetööstuse ettevõtetest tänavu esimese kolme kvartaliga suurima käibe mobiilseid ja autonoomseid seireplatvorme ning tehisintellektiga droonitõrjelahendusi tootev Defsecintel Solutions. Pildil üks nende mobiilsetest vaatlus- ja seiresüsteemidest. Foto: Defsecintel Solutions
Eesti investori, LIFT99 ja Pipedrive’i kaasasutaja Ragnar Sassi sõnul on varem nišivaldkonnaks peetud kaitsetööstus tänaseks kasvanud globaalseks trendiks. „Ukraina sõda on täielikult ümber defineerinud sõjapidamise ja kaitsetööstuse tuleviku. See on vaieldamatult inimajaloo kõige kiiremini arenev tehnoloogiline sõda, kuhu oma innovatsiooniga panustavad ka Eesti iduettevõtted,“ sõnas Sass. Tema sõnul muutub kaitsetehnoloogia sektor Eestis aina tugevamaks ning kohalik kaitsetööstuse ökosüsteem on täna tegevust täis, panustades oluliselt ka kogu idusektori kasvu.
Eesti tööstussektori kõiki harusid koondava TOPi esikohale tuli vaid kuus aastat tagasi garaažis alustanud Defsecintel Solutions AS, mis toodab autonoomseid ja mobiilseid seire- ning droonitõrje süsteeme. Kaitsetööstusele läheb ka teine koht – droonitootja Threod Systems AS.
Saksa valitsuse tellimusel saab Ukraina automaatsed luuresüsteemid – Eestis toodetud
Tänavune masina- ja metallitööstuse TOP tõstis esile Eestis veel tagasihoidlikku tähelepanu pälvinud kaitsetööstuse - nii esimene kui kolmas koht läksid just sellesse valdkonda.
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.