Fotol H2Electro asutaja ja tegevjuht Henrik Hal hoidmas käes vesinikutootmiseks vajalikku komponenti. Foto: Signe Sillasoo
H2Electro valmistab rohelise energia ehk vesiniku tootmiseks vajalikke komponente. Täpsemalt tähendab see, et ettevõtte Tartu piloottehases toodetakse kõrgtemperatuurse elektrolüüseri üksikelemente ehk keraamilisi rakke (cell– ingl. k) ning virnasid (stack– ingl. k).
Taani taastuvenergeetika ettevõte European Energy avas ametlikult esimese rohelise vesiniku tehase Taanis. Made tehas on European Energy esimene taastuvenergiat kasutav suurprojekt vesiniku tootmiseks.
Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) rahastas Eesti Energia AS ja Elme Messer HYDG OÜ rohevesiniku projekte 26,7 miljoni euroga. Eesti Energia võtab rohevesiniku kasutusele transpordisektoris, Elme Messer hakkab rohevesinikku tootma keemiatööstuse lähteaine tootmiseks.
Läinud reedel pandi Leedus Klaipeda sadamas maha sümboolne kiil, mis tähistab Leedu esimese vesinikulaeva ehituse algust. Vesinik-elektrilaev valmib tuleva aasta lõpus ning alustab Klaipeda sadamas tööd jäätmekogumislaevana.
Eestil on väga suur potentsiaal vesiniku tootmiseks ja kasutamiseks, tõdevad ettevõtjad ja teadlased, kuid selleks peavad erinevad osapooled suutma koostööd teha.
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.