Eesti kaitsetööstus kasvab. Sihiks on miljard eurot
Septembris kasvas Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liidu liikmete arv üle 150, kui klastriga liitus kolm uut ettevõtet - Ferresto Laser, Nortal ja Frankenburg Technologies.
Eesti tärkav kaitsetööstus on kiirelt hoogu kogunud. 2030. aastaks tahetakse sektori käibega jõuda miljardi euroni. Foto: Andras Kralla
EKTL-i tegevjuhi Kalev Koidumäe sõnul on kaitsesektor kogu maailmas praegu kasvutrendis, mis selgitab ka Eesti ettevõtjate suuremat huvi klastriga liituda. “Venemaa agressioon motiveerib ettevõtteid iga päev otsima uusi ja innovaatilisi lahendusi, mis aitaksid Ukrainal sõja võitmist kiirendada. Ettevõtete koostöö, kogemuste jagamine ja ühine poliitikakujundamine on praegu tähtsam kui kunagi varem, et just Eestis loodud lahendused oleksid maailmas nõutud ja hinnatud,” selgitas Koidumäe.
Liiga kaugele kastist välja mõtlemine võib nõuda ettevõttelt ülemäära ajalist ja rahalist ressurssi, arvavad metalldetalide valmistaja ja laserlõikusteenuse pakkuja Ferresto Laser OÜ eestvedajad Egert Palmiste ja Rauno Edur. Keerulistele projektidele orienteeritud ettevõte teeb maksimaalse tulemuse saavutamiseks alati võimalikult palju eeltööd, valmistades tooteid täpselt projekti järgi.
Milrem Roboticsi asutaja ja juhatuse esimees Kuldar Väärsi liitub strateegilise investori ja nõukogu liikmena raketisüsteemide arendusega tegeleva Frankenburg Technologiesiga.
Uue arengustrateegia kinnitanud Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liit võttis sihiks oma positsiooni kinldustamise välisturgudel, 2022. aastaga võrreldes on kaitsetööstuse ekspordi maht kasvanud 70%.
Eesti kaitsetööstus on küll edukas, kuid vajab suurema läbimurde saavutamiseks rohkem investeeringuid, tõdes Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liidu (EKTL) ja NATO DIANA kiirendi demopäeval EKTLi tegevjuht Kalev Koidumäe.