Riigikontroll: RMK kestvuslepingutega müüdi puitu alla turuhinna
Riigikontrolli värskes auditis leitakse, et Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) kestvuslepingute läbirääkimiste ja hinna kokkuleppimise reeglistik võimaldab müüa metsamaterjali alla turuhinna ning jätab kasutamata võimalused rohkem tulu teenida.
RMK puidumüügi kestvuslepingud on rünnaku alla olnud pikemat aega. Foto: RMK
Riigikontrolli hinnangul tuleks RMK-l soodustada puidumüügil konkurentsi ja sõlmida pikaajalisi kestvuslepinguid avalike enampakkumiste alusel. Lepingute sõlmimise ja muutmise süsteem peaks olema senisest selgem ning läbipaistvam.
Alates 2024. aastast on kõik RMK kestvuslepingute tingimused avalikud. Kohaliku puidu väärindamiseks ja puidu töötlemise arenguks sõlmib RMK kestvuslepinguid vaid Eestis puitu ümber töötlevate ettevõtetega.
Riigimetsa puitu saavad edaspidi kasutada eelisjärjekorras need ettevõtted, kes teevad sellest kõrgema lisandväärtusega tooteid. Lisaks saavad riigimetsa raieõiguse ja müügi korra muutusega edaspidi avalikuks RMK kestvuslepingud ning nende tingimused.
Riigikogu infotunnis kinnitas keskkonnaminister Madis Kallas, et Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) sõlmitud puidumüügi kestvuslepingute õiguslik analüüs on lõpujärgus. Uusi kestvuslepinguid sõlmitakse ainult puitu väärindavate ettevõtetega ning lepingud muutuvad avalikuks.
Kevaditi aktiviseerub töö ehitus- ja energiasektoris mis suurendab nõudlust erinevate tõstukite järele. Uute ja kasutatud tõstukite müügi ning hooldusega tegeleva ettevõtte Liftest OÜ tegevjuht Marek Lemsalu nendib, et nende hooaeg on hoogsalt alanud ja jätkuvalt esindab ettevõte Eestis kolme maailma tipptootja kaubamärke Ommelift, Socage ja JLG.