Roheenergeetika ekspordi edendamiseks on vaja riigilt rohkem tuge
Eesti Rohetehnoloogia Liidu eestvedamisel toimus esimene roheenergeetika ettevõtete ekspordivajaduste kaardistus, kus otsiti ka lahendusi peamiste ekspordibarjääride ületamiseks.
Meie jaoks on äärmiselt oluline kaasa rääkida, kuidas riik saab toeks olla rohetehnoloogia ettevõtete ekspordikäibe kasvatamises, ütles Peep Siitam, Energiasalve asutaja ja tegevjuht. Foto: Energiasalv
Kaardistuse käigus tuvastati neli suurimat eksporti takistavat asjaolu, millele hakati grupiaruteludes lahendusi otsima. Peamiste takistustena toodi välja sertifitseerimisprotsessi keerukust ja kulukust, piloteerimisvõimaluste vähesust kohalikul tasandil, vajaliku kontaktvõrgustiku puudumist ja ebaselgust sihtturu regulatsioonides.
Oleme lasknud tootva tööstuse võimekuse minna mujale, sest me oleme pikki aastaid arvanud, et meil ei ole seda tulevikuks õnnelikuks ja rikkaks eluks vaja, räägib Euroopa Komisjoni tööstuspoliitika asejuht Maive Rute raadiosaates „Äripäeva arvamusliider“.
Süva- ja rohetehnoloogiate arendamisele annavad Euroopas hoogu järjest karmimad regulatsioonid ning inimeste ootused keskkonnasäästlike ja innovaatiliste tehnoloogiate kiiremaks kasutuselevõtuks.
Eestil on väga suur potentsiaal vesiniku tootmiseks ja kasutamiseks, tõdevad ettevõtjad ja teadlased, kuid selleks peavad erinevad osapooled suutma koostööd teha.